Článek
Sobotní izraelská operace, při které armáda zachránila čtveřici rukojmích, si vyžádala desítky životů. Jedním ze zabitých byl i šestatřicetiletý palestinský novinář Abdullah Al-Džamal. Stejného osudu se dočkala i jeho stejně stará žena Fatima a čtyřiasedmdesátiletý otec Ahmad. Právě u této rodiny měla být držena trojice rukojmích, uvedl s odvoláním na izraleskou armádu list Times of Israel.
Al-Džamal psal pro list Palestine Chronicle. Ten je označován za prohamáské médium, vede ho bývalý před představitel Al-Džazíry Ramzi Baroud pod záštitou neziskové organizace People Media Project registrované v roce 2012 v USA. V průběhu neděle se objevily informace, že Al-Džamal pracoval i pro televizi Al-Džazíra. To ale stanice popřela s tím, že novinář pracoval pouze jako reportér na volné noze. Jako spoluautor je na stránkách zpravodajské společnosti uveden pouze pod jedním názorovým článkem, uvádí server JNS. Dříve Al-Džamal pracoval jako tiskový mluvčí ministerstva práce.
Právě při záchraně třech unesených mužů se celá operace zřejmě zkomplikovala. Aktivní odpor měl vojákům klást i Al-Džamal, toto tvrzení však nelze spolehlivě potvrdit. Členové jednotky se dostali pod těžkou palbu ozbrojenců a požádali o vzdušnou podporu. Právě při ní došlo nejspíše k řadě ztrát na životech.
Šéf unijní diplomacie uvítal osvobození rukojmích a zároveň odsoudil záchrannou operaci
Podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví si záchranná operace vyžádala 274 mrtvých Palestinců včetně žen a dětí, zatímco izraelská armáda počet obětí odhaduje na „desítky, ale méně než sto“ a uvádí, že není možné v tuto chvíli říct, kolik obětí bylo mezi civilisty. Zabit byl i jeden z izraelských vojáků, který se operace účastnil.
Podle prvotních zpráv izraelští vojáci pronikli minimálně do sedmi palestinských domů. Nelze s jistotou říct, ve kterém z nich rukojmí našli. Jde však o potvrzení dlouhodobě opakovaného tvrzení izraelských úřadů, že Hamás rukojmí drží v hustě obydlených civilních oblastech a domech, které jsou obývány civilisty.
Pětasedmdesátiletá Ada Sagiová, jež strávila v zajetí Hamásu 52 dní, než byla vyměněna za Palestince vězněné v Izraeli, minulý týden uvedla, že obyvatelé Gazy za každého rukojmího, kterého u sebe drželi, dostávali od radikálního hnutí 70 šekelů (433 korun) denně.
„Dvakrát jsem se ptala majitele bytu – on a jeho děti na mě dohlíželi. Viděla jsem, jak majitel dostává izraelské peníze. Byl potěšen, když k nám po 33 dnech přišel Elad Katzir, pochopila jsem, že za to dostal peníze,“ uvedla Sagiová. Katzir byl později zavražděn teroristy Palestinského islámského džihádu.
„Řekl mi, že chce lepší budoucnost pro ženu a své děti. Chtěl si koupit víza a nezůstávat tu,“ uvedla Sagiová. „Řekl: ‚Já se toho neúčastním.‘ A já na to: ‚Jak to myslíš, že se neúčastníš, když jste mi vzali mou svobodu a já teď sedím tady ve tvém bytě?‘“ dodala Sagiová.