Článek
"Je to na první pohled jasná konspirace proti Pákistánu, velezrada," konstatovala komise.
Pákistánská služba ISI zatkla lékaře už v květnu. Ten pomáhal CIA zorganizovat očkování proti žloutence typu B v Abbottabádu, kde se Ládin skrýval. Při útoku 2. května byl zabit. Akce proběhla bez vědomí pákistánských představitelů.
Lékaře najala CIA
Cílem očkování bylo mimo jiné zjistit, kolik lidí se v domě pohybuje a získat jejich DNA.
CIA sice dům sledovala, ale neměla žádný důkaz, a potřebovala zjistit, že někdo z bin Ládinovy rodiny v domě žije. Najala proto Šakila Afrídího. Lékař do Abbottabádu dorazil v březnu s tím, že získal prostředky na očkování proti žloutence typu B v rámci působení humanitární organizace Save the Chidren. Pro svou činnost si najal zdravotníky a sestry, kteří nevěděli, že cílem je získat DNA od lidí bydlících v podezřelém domě.
CIA fintu s očkováním proti žloutence vymyslela poté, co se dozvěděla, že do domu byli puštěni lidé, kteří očkovali proti obrně.
Akce byla dobře zorganizovaná, Afrídí vyvěsil po městě plakáty s termíny a začal zájemce očkovat. Později na něj tajné služby přišly proto, že po prvním očkování nenásledovala další přeočkování a vakcínu zdarma dával i na předměstí, kde žila bin Ládinova rodina, ač nešlo o chudinskou čtvrť.
USA požádali o vydání Afrídího s tím, že pomohl vypátrat místo, kde se skrývá nejhledanější muž světa. Pákistán to ale odmítl s tím, že musí být souzen.