Článek
„Celkový rozsah škod se teprve ukáže,“ oznámilo v sobotu marocké ministerstvo vnitra podle stanice Al-Džazíra. Ta dodala, že zemětřesení zřejmě nějakým způsobem postihlo osm až deset milionů lidí žijících v oblasti, zejména ve venkovských částech.
„V Marrákeši se zřítilo mnoho starých budov. Předměstí města bylo hodně zasaženo. Většina obětí je hlášena na venkově a na předměstích,“ řekl zmíněné stanici obyvatel Marrákeše jménem Mohammed. On sám stihl ze svého domu uprchnout do bezpečí, když jej otřesy vzbudily uprostřed noci.
„Lidé se budou muset držet dál od budov, které nejsou stabilní. Očekáváme, že následné otřesy by mohly pokračovat tři až čtyři týdny,“ řekl stanici Al-Džazíra seismolog Eid Al Tarzí s tím, že dotřesů by mohly být „stovky“.
Zablokované silnice
Místní média podle agentury AP hlásila, že silnice vedoucí do horské oblasti kolem epicentra byly ucpané vozidly a zablokovány zřícenými kusy skalisek, což komplikovalo práci záchranářům. Cestovní kanceláře, které oslovila ČTK, uvedly, že v oblasti Maroka postižené zemětřesením, nemají klienty.
Ředitel konzulárního odboru ministerstva Pavel Pešek České televizi řekl, že úřady se zatím marně snaží spojit s jedním českým občanem, který mohl být v blízkosti epicentra. Dodal však, že to může být dáno i výpadky spojení. Elektřina, stejně jako internetové připojení, na řadě míst v zasaženém regionu nefunguje.
Podle marockých úřadů síla zemětřesení dosáhla 7,2 stupně Richterovy škály, americká geologická služby USGS ji stanovila na 6,8 stupně. Američtí experti odhadli, že centrum se nacházelo 18 kilometrů pod zemským povrchem, zatímco maročtí seismologové jej lokalizovali 11 kilometrů pod povrchem. Takové „mělké“ otřesy jsou přitom nebezpečnější.
Otřesy v 60. letech měly tisíce obětí
Za vůbec nejsilnější zemětřesení zaznamenané v horském regionu označil noční otřesy Lahcen Mhaní z marockého Národního geofyzikálního ústavu.
Technicky slabší otřesy v Maroku v uplynulých desetiletích zabily obdobný nebo i výrazně větší počet lidí. Zřejmě nejkrvavějším zemětřesením v moderní historii země zůstávají otřesy v okolí města Agádír v roce 1960 na jihozápadě země, které i přes menší sílu, 5,8 stupně, zabily až 15 tisíc lidí.
„Zemětřesení v Agádíru vyvolalo v Maroku změny ve stavebních předpisech, ale mnoho budov, zejména na venkově, není postaveno tak, aby takové otřesy mohly vydržet,“ podotkla agentura AP. V roce 2004 si zemětřesení o síle 6,4 stupně u středomořského pobřežního města Al Hoceima vyžádalo více než 600 mrtvých.