Článek
Kromě vysoké pozice v organizačním týmu konference zastává Soltanov také funkci náměstka ázerbájdžánského ministra energetiky. Ropa a zemní plyn jsou zodpovědné za asi polovinu ekonomiky země a více než 90 procent jejího exportu, cituje čísla amerických úřadů BBC.
„Máme spoustu ropných polí, která se budou rozvíjet,“ řekl Soltanov na nahrávce.
Účastníci 29. konference OSN o změně klimatu mají probrat, jak limitovat klimatické změny a připravit se na ně. Je to však již podruhé v řadě, kdy mezinárodní reportéři odhalili, že pořadatelská země konferenci zneužívá přesně k opačným účelům. Loňský COP28 se konal v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.
Autorem inkriminující nahrávky je lidskoprávní organizace Global Witness. Jeden z jejích členů organizační tým konference oslovil a vydával se přitom za šéfa fiktivní hongkongské investiční firmy zaměřující se na energetiku. Nabízel investici do konference výměnou za příležitost investovat do státního podniku Socar. Následně si s ním Soltanov dohodl on-line schůzku.
Ve Francii brutálně zavraždili ázerbájdžánského opozičníka
Během té Soltanov sice trval na tom, že primárním účelem konference je vyřešení klimatické krize, ale podotkl, že je zároveň ochotný jednat o obchodu s ropou a plynem. „Socar s ropou a plynem obchoduje po celém světě, včetně Asie. Určité množství ropy a zemního plynu budeme produkovat možná navždy,“ vysvětloval Soltanov výhody investice do ázerbájdžánských fosilních paliv.
Soltanov též při schůzce nabídl, že zařídí, aby se Socar s fiktivní hongkongskou společností spojil. O pár týdnů později falešná e-mailová schránka skutečně obdržela zprávu od Socaru.
Jednání o obchodních dohodách v rámci konferencí COP je hrubým porušením standardů chování jejích představitelů, jež stanoví Rámcová úmluva OSN o změně klimatu (UNFCCC).
Christiana Figueresová, která v roce 2015 dohlížela na podepsání Pařížské dohody o udržení globálního zvyšování teplot pod dvěma stupni Celsia, uvedla, že ji odhalení organizace Global Witness šokovala. Soltanovovo chování podle ní odporuje účelu konference a nazvala jej „zradou“.
Mezivládní panel pro změnu klimatu v současnosti uznává, že ropa a plyn budou nadále globálně hrát určitou roli, ale „budování nových ropných a plynových polí je s omezením oteplování na 1,5 stupně Celsia neslučitelné“. Zároveň také odporuje usnesení z loňské konference o odklonění od fosilních paliv.