Článek
Od července 2022 do listopadu 2024 sloni údajně zabili deset lidí, čímž připravili více než padesát dětí o rodiče, uvádí žaloba. Jednatřicetiletého Johna Kayedzeku například sloni udupali, když pracoval na poli, zatímco stejně starou Masive Phiriovou napadl slon, když byla se svou dvouletou dcerou na zahradě, informuje o případu deník The Guardian.
„Nemohl jsem včas utéct. Šlápli na mě a pak polámali větve a zakryli mě s nimi. Čtyři měsíce jsem byl v nemocnici v Lumezi, než jsem se vyléčil. Od toho incidentu mám břicho z jedné strany nateklé. Nevím, co je špatně. Nemůžu narovnat ruku, takže nemohu farmařit. Abych přežil, spoléhám na dobrosrdečnost jiných. Moc se bojím chodit ven sám, tak spíš zůstávám doma. Stále mám bolesti,“ popsal následky střetu se dvěma dospělými slony a slůnětem třiapadesátiletý farmář ze Zambie, se kterou národní park Kusungu sousedí.
Žaloba zahrnuje také dvě zabití lidí jinými zvířaty. Za ně podle vesničanů však stejně může přeprava slonů. V jednom případě vesničana zabil hroch, kterého sloni vyhnali z jeho teritoria, a v druhém to byly hyeny, jež následovaly slony, kteří park opustili.
Místní požadují také odškodnění za poničenou úrodu a zdupaná pole, což ohrožuje jejich živobytí. „Má farma byla zničena pětkrát. Třikrát v dubnu 2024 a dvakrát v květnu. Pěstoval jsem kukuřici, cukrovou třtinu, rýži a fazole. Všechno zničili. Před přesunem slonů jsem občas sklidil 35 pytlů rýže. Letos nemám nic,“ popsal třiasedmdesátiletý farmář.
Žalující vesničany zastupuje britská právní firma Leigh Day, takže by celý případ mohl nakonec řešit anglický soud. Charita IFAW uvedla, že o žalobě ví od prosince, ale obvinění z pochybení odmítá. „IFAW je hluboce zarmoucena všemi případy konfliktu mezi lidmi a zvířaty v okolí Kasungu, kde se snaží vládu a komunity podpořit ve vytvoření udržitelných řešení pro zmírnění tohoto konfliktu a propagace soužití,“ stojí ve vyjádření charity.
Tímto vyjádřením charita také naznačila své stanovisko, že zodpovědnou za národní park je vláda Malawi, a žaloba tak měla směřovat na ni. Přesun slonů z července 2022 byl mezi největšími podobnými operacemi v dějinách a záběry z něj IFAW využívá při žádostech o finanční prostředky. Kromě ní a vlády Malawi se na něm podílela ještě nezisková organizace African Parks.