Článek
"Nemůžeme prodávat. Celý systém zkolaboval," řekl jeden z úředníků agentuře AFP. Oficiální internetové stránky záhy vyzývaly zájemce, aby upustili od dalšího připojování se a zůstali trpěliví.
Podle organizátorů navštívilo stránky v průměru 200 tisíc lidí za minutu. Z téměř dvou miliónů vstupenek, které se úřady rozhodly pustit do prodeje, se tak během dopoledne podařilo přes internet prodat jen okolo 10 000.
Prvních 1,6 miliónu vstupenek pořadatelé prodali v červnu. V úterý se lístky prodávaly systémem "kdo dřív přijde" a každý nakupující měl právo pořídit maximálně 50 tiketů. K dostání byly i přes telefon a v některých pobočkách státní banky. Fronty se před vybranými pobočkami tvořily už za rozbřesku.
Čína plánuje mezi domácí publikum distribuci celkem asi pěti miliónů lístků, dalších sedm miliónů půjde do celosvětového prodeje.
OSN a Amnesty International kritizují Peking
Podle OSN hrozí, že bude začátek olympijských her odložen. Čína totiž není schopná snížit v Pekingu velmi vysokou míru znečištění ovzduší. Peking je ale přesvědčen, že kvalita vzduchu nebude příští léto problém.
Peking kritizovala také organizace Amnesty International (AI). Čínští úředníci údajně využívají letních olympijských her k tomu, aby zakročili proti místnímu disentu a omezili svobodu projevu.