Článek
„Manévry tohoto ruského letounu Su-35 byly nebezpečné, neprofesionální a ohrožovaly všechny - nic, co byste viděli v profesionálním letectvu,“ vzkázal na sociální síti X generálporučík amerického letectva Gregory Guillot.
Ruská ambasáda ve Washingtonu podle stanice NBC na žádost o komentář k incidentu bezprostředně nereagovala.
“On Sept 23, 2024, NORAD aircraft flew a safe and disciplined intercept of Russian Military Aircraft in the Alaska ADIZ. The conduct of one Russian Su-35 was unsafe, unprofessional, and endangered all – not what you’d see in a professional air force.” – Gen. Gregory Guillot pic.twitter.com/gXZj3Ndkag
— North American Aerospace Defense Command (@NORADCommand) September 30, 2024
Americké a kanadské stíhačky startovaly u Aljašky k ruským a čínským bombardérům
Americké velitelství NORAD už 24. září sdělilo, že zaznamenalo a sledovalo čtyři ruské letouny poblíž Aljašky. Tehdy ale informovalo jen o tom, že letadla zůstala v mezinárodním vzdušném prostoru a nenarušila americký ani kanadský vzdušný prostor. „K takovéto ruské aktivitě v aljašské identifikační zóně protivzdušné obrany dochází pravidelně a není považována za hrozbu,“ informovalo v první chvíli velitelství.
Ruské ministerstvo obrany tehdy oznámilo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS provedly plánovaný let nad neutrálními vodami Beringova moře poblíž západního pobřeží Aljašky s tím, že let dvojice bombardérů schopných nést jaderné zbraně trval více než 11 hodin. Stíhací doprovod jim podle Moskvy zajišťovaly letouny Su-35S a Su-30SM ruského letectva.
Průlet ruských letounů poblíž amerických břehů se odehrál v době návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Spojených státech, kde představil svůj „mírový plán“ a apeloval na zvýšení americké pomoci Ruskem napadené zemi. Ukrajinci naléhají na své spojence, aby jejich zbraněmi dlouhého doletu mohli zasahovat i ruský týl. Ruští představitelé varovali, že ukrajinské útoky západními zbraněmi na Rusko by mohly vést k válce za použití jaderných zbraní.