Článek
Podle šéfa MAAE Mohameda Baradeje chce Írán začít obohacovat menší množství uranu. MAAE uvedla, že Írán naplní odstředivky plynnou formou hexafluoridu uranu, což odborníci považují za přípravu k získání těžšího izotopu uranu, který se používá pro výrobu jaderných zbraní. K výrobě uranu vhodného k sestrojení jaderné bomby by ale všech 164 centrifug muselo pracovat "mnoho let".
Baradej také varoval, že úterní krok může předznamenat sejmutí pečetí z dalších dvou středisek, které jsou s vědeckým komplexem v Natanzu spojené. A i kdyby k tomu nedošlo, zisk malého množství obohaceného uranu je nebezpečný. Nejde z něj sice vyrobit jaderná bomba, ale umožnil by íránským vědcům získat zkušenosti s obohacováním uranu.
Znepokojení ve světě
Evropa považuje krok Íránu za porušení dohod. Británie, Francie a SRN, země tzv. trojky Evropské unie, jež s Teheránem vyjednává, obnovení jaderných aktivit odsoudily. Francouzský prezident Jacques Chirac prohlásil, že Írán musí dodržet své závazky: "Pokud nebude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, dopustí se vážné chyby."
"Toto je velmi negativní vývoj a vážně ohrožuje proces jednání," řekl šéf britské diplomacie Jack Straw. "Vojenská akce není součástí plánu," řekl Straw v britském parlamentu. "Tato věc musí být vyřešena prostřednictvím diplomacie a jiných prostředků a tak chceme i postupovat," dodal ministr. Sdělil, ale že by se problémem íránského jaderného výzkumu měla zabývat ada bezpečnsti OSN, která na zemi může uvalit i sankce. "V Evropě jsem poslední dva a pl roku ukázali dobrou vůli Nevěřím, že můžeme dělat více," dodal Straw.
Bílý dům varoval Írán před rizikem "vážného vystupňování napětí", pokud bude pokračovat v "supercitlivých" jaderných aktivitách. "Podobné kroky představují vážné vystupňování jaderného problému," řekl mluvčí Bílého domu Scott McClellan. Dodal, že jestliže Íránci nebudou plnit dohody s EU, "nezbude nic jiného, než pohnat je k zodpovědnosti v Radě bezpečnosti OSN".
Ruská nabídka nestačila
Rusko vyjádřilo obavy z postoje Teheránu a vyzvalo Írán, aby se držel svých jaderných závazků. "Írán jedná navzdory moratoriu dohodnutému s evropskými zeměmi a navzdory tomu, že tato dohoda je registrovaná u MAAE," upozornil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Rusko přitom Teheránu navrhlo vytvoření společného podniku, který by íránský uran obohacoval na území Ruska. Lavrov oznámil, že Moskva s Teheránem o této otázce nadále jedná, i když šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Lárídžání nedávno prohlásil, že případné obohacování v Rusku může být nanejvýš doplňkem programu běžícího v samotném Íránu.