Hlavní obsah

Od zahájení ofenzívy Tálibánu přibylo rekordně civilních obětí, uvedla OSN

Kábul

Od 1. května, kdy afghánské hnutí Tálibán zahájilo ofenzívu a ovládlo polovinu rozlohy země, zahynulo podle údajů OSN za dva měsíce 783 civilistů. Dalších 1609 jich bylo zraněno. Je to nejvíce od roku 2009, kdy Spojené národy začaly vést statistiku, a zřejmě nejhorší bilance od invaze do Afghánistánu v roce 2001.

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Oběti atentátu na kábulskou dívčí školu z 8. května 2021

Článek

Počet civilních obětí za květen a červen je skoro stejný jako za první čtyři měsíce letošního roku.

Skoro dvě třetiny nových obětí připadají na vzbouřenecké skupiny, mezi nimiž je kromě Tálibánu i Islámský stát podnikající velké atentáty. Čtvrtina obětí pak připadá na vládní síly a její spojence. U zbylých není jasné, kdo jejich smrt zavinil.

Žádná civilní oběť ale nepřipadá na mezinárodní síly podporující vládu, které se stahují. Poslední američtí vojáci by měli odejít do konce srpna, pak zbyde v zemi pouze početná ochrana amerického velvyslanectví.

Násilí tvrdě zasáhlo ženy, k čemuž přispěl útok na dívčí školu v Kábulu z 8. května s 85 oběťmi.

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Následky atentátu z Kábulu z 12. června 2021

Až do května přitom počet civilních obětí postupně klesal. Panují obavy, že počty civilních obětí budou dále stoupat s tím, jak se boje přenášejí do měst.

Tálibán nyní kontroluje polovinu území země a tlačí na polovinu hlavních měst provincií. Útoky na ně by podle OSN mohly mít pro afghánské civilisty katastrofální následky.

OSN také upozornila na ničení majetku a rabování v oblastech, které aktuálně ovládl Tálibán.

Terčem ničení a rabování se kromě domů obyvatel a obchodů staly i školy, kliniky, rozvody elektřiny, mosty, vodovody nebo sloupy se zařízeními pro šíření mobilního signálu.

Výběr článků

Načítám