Článek
"Dělostřelecké granáty vypálené Severní Korejí dopadly na naši stranu (námořní hranice) a my jsme reagovali odvetnou palbou," řekl agentuře AFP mluvčí velení jihokorejské armády. Obě strany vypálily na 800 granátů, z toho jich 300. Stovka severokorejských jich dopadla za hranici.
Jižní Korea též vyslala do oblasti stíhací letouny F-15K, uvedla agentura Jonhap. U ostrova Pengnjong byla před čtyřmi lety potopena jihokorejská fregata Čchonan. [celá zpráva]
KLDR předtím vydala varování lodím, aby nevplouvaly do oblasti u západního pobřeží země blízko sporné námořní hranice s Jižní Koreou. Svého jižního souseda vyrozuměla, že chystá vojenské cvičení s ostrou střelbou, informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské vládní činitele s tím, že jde o neobvyklý krok, protože KLDR obvykle střelbu neavizuje.
Oblast, pro niž varování platí, je nedaleko sporné námořní hranice vymezené po korejské válce v letech 1950 až 1953, kterou KLDR odmítá uznat, protože jih zvýhodňuje. Střety mezi vojenským námořnictvem obou zemí si v této oblasti v minulých letech vyžádaly mnoho obětí.
Varování Severní Koreje přišlo v době zvýšeného napětí v oblasti. Na konci února začalo v pravidelné každoroční rozsáhlé vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, které Pchjongjang označuje za nácvik invaze. [celá zpráva]
KLDR v reakci na ně odpálila několik raket kratšího doletu [celá zpráva] a minulý týden i rakety středního doletu Rodong. [celá zpráva] Rada bezpečnosti OSN Pchjongjang zkritizovala za test raket, který je v rozporu s rezolucí RB OSN.
O víkendu Severní Korea obvinila Jižní Koreu z „gangsterského chování”, protože „unesla” jednu ze severokorejských rybářských lodí. Jižní Korea loď, kterou zadržela poté, co ji proud zanesl přes společnou námořní hranici, propustila v pátek i s tříčlennou posádkou. Loď měla podle jihokorejských zdrojů porouchaný motor.