Článek
Pan Ki-mun byl jediným kandidátem, protože všichni ostatní zájemci stáhli kandidaturu. Korejec uspěl i v předchozích čtyřech neformálních hlasováních v radě. Byl jediný, vůči komu nikdo z pěti stálých členů rady, kterou tvoří Rusko, USA, Francie, Británie a Číny, nepoužil právo veta.
O generálním tajemníkovi rozhoduje Valné shromáždění OSN na základě doporučení Rady Bezpečnosti. Pan Ki-munovu nominaci ale zastínilo krizové zasedání o pondělním jaderném testu KLDR.
V souvislosti s Pan Ki-munovou kandidaturou CNN spekulovala, zda test nebyl proveden záměrně v den, kdy Rada bezpečnosti měla rozhodnout o jeho oficiální nominaci. Severní Korea si jej v čele OSN údajně nepřála.
Tichý, ale tvrdý vyjednavač
Jihokorejský kariérní diplomat, který má i roční zkušenost z práce v OSN jako šéf kanceláře bývalého předsedy Valného shromáždění, je považován za schopného vyjednavače, i když tichého a nenápadného vystupování. Podle svých dřívějších vyjádření slibuje zefektivnit činnost OSN, vrátit jí dobré jméno pošramocené korupcí a sexuálními skandály v mírových jednotkách, prohloubit spolupráci s členskými státy a podílet se na vyřešení severokorejského jaderného programu.
Po složení přísahy, s níž se počítá v prosinci, aby do té doby mohl předat svoji domácí ministerskou funkci, se Pan Ki-mun stane osmým generálním tajemníkem v historii OSN. Po Barmánci U Thantovi, který řídil OSN v šedesátých letech minulého století, je druhým zástupcem Asie v čele světové organizace.