Článek
Během návštěvy poničeného Kahramanmaraše, Hataye a Pazarciku podle listu Hürriyet připustil „nedostatky v první reakci na katastrofu“. „Zpočátku byly také problémy v dopravě, ale tyto potíže se podařilo překonat,“ řekl. „Státní instituce fungují,“ zdůraznil.
Na sociálních sítích a v rozhovorech se zahraničními reportéry ale stále bouří hlasy, že některá postižená místa zůstala dlouhé desítky hodin bez pomoci a velmi pomalu tam míří i humanitární zásilky, které v mrazivém počasí nutně potřebují desítky tisíc lidí.
Opozice prezidenta rozhodně nešetří
Erdogan ale varoval občany i turecká média před „provokacemi“ a vyzval je, aby věřili pouze prohlášením úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) a řídili se jen jeho pokyny. „Chci, aby moji kolegové z tisku nedávali příležitost těmto provokacím,“ poradil, jak naložit s informacemi.
Sedmiletá dívka pod troskami chránila mladšího bratra. Oba přežili
Kemal Kiliçdaroglu, šéf opoziční Lidové republikánské strany, který zemětřesením zasažená místa v provincii Hatay navštívil dříve než prezident, má ale jasno. „Zodpovědný je Erdogan. Vláda 20 let nic nedělala, aby připravila zemi na zemětřesení,“ poznamenal ve videu na sociálních sítích. Podle něj měla vláda do záchranných prací rychleji a více zapojit vojáky a také důlní záchranáře a horníky, kteří mají s vyprošťováním zavalených zkušenosti.
Opozice také vládu vyzvala k politické neutralitě při poskytování pomoci. V části postižených oblastí totiž žije silná kurdská komunita a dobrých výsledků tam ve volbách v roce 2018 dosáhla Lidová demokratická strana. Tu se úřady snaží zrušit kvůli údajnému napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.