Článek
„Během setkání na okraj 79. zasedání Valného shromáždění OSN podepsali Sergej Lavrov a Karamoko Jean-Mariem Traoré společné prohlášení o tom, že nebudou prvními, kdo umístí zbraně do vesmíru,“ hlásilo v sobotu ruské ministerstvo zahraničí na síti Telegram o jednání s Burkinou Faso.
Lavrov na okraj Valného shromáždění v New Yorku podepsal toto prohlášení také s šéfem malijské diplomacie Abdoulayem Diopem, oznámila už ve čtvrtek agentura TASS. Dodala, že k této ruské iniciativě už připojily svůj podpis „desítky zemí“.
Lavrov signs agreement with Burkina Faso on non-use of weapons in space
— NEXTA (@nexta_tv) September 28, 2024
Try not to laugh challenge. pic.twitter.com/ecE0o8wweD
Rusko v OSN vetovalo návrh zabránit zbrojení ve vesmíru
Ruské satelity pro africké junty
Mali, Burkina Faso a Niger přitom oznámily dohodu s Ruskem, která jim umožní získat telekomunikační a sledovací satelity, informovala už v úterý britská stanice BBC. Trojice západoafrických zemí, kterým nyní vládnou vojenské junty potýkající se s islamistickými povstalci, už delší čas využívají služeb ruských žoldnéřů a vojenské pomoci Moskvy.
„Ministři z trojice zemí se v pondělí setkali s představiteli ruské letecké a kosmické agentury Roskosmos v hlavním městě Mali Bamaku, aby projednali dohodu. Získané technologie podle malijského ministra financí Alouséniho Sanoua posílí ostrahu hranic a národní bezpečnost ve všech třech zemích,“ napsala BBC.
Rozmisťování jaderných zbraní a zbraní hromadného ničení ve vesmíru zapovídá už Kosmická smlouva z roku 1967, jejímiž signatáři je 115 států včetně Ruska či Spojených států. Moskva nicméně letos v dubnu vetovala rezoluci OSN, která státy vyzývala k zabránění závodů ve zbrojení ve vesmíru, a fakticky tak nabádala k dodržování Kosmické smlouvy. Peking se hlasování zdržel.