Článek
„Podle prvotních odhadů bylo postiženo osm miliónů lidí v 39 regionech. Z nich dva milióny žijí v jedenácti nejhůře zasažených regionech,“ uvedla OSN. Potravinovou pomoc potřebuje v Nepálu 1,4 miliónu lidí, uvedla v úterý stanice BBC.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Postižené oblasti jsou bez vody, elektřiny, potravin. Panují obavy, že by v nich mohly vypuknout epidemie.
Tisíce lidí strávily už třetí noc venku kvůli obavám z následných otřesů. Ty největší z nedělního rána měly sílu přes šest stupňů Richterovy škály.
Nepálská vláda požádala mezinárodní společenství o pomoc. „Naléhavě žádáme ostatní země, aby nám poskytly materiální pomoc a lékařské týmy. Zoufale potřebujeme více zahraničních expertů, aby nám pomohli vypořádat se s krizí,“ řekl ministr zahraničí Leela Mani Paudel.
Pomoc do Nepálu proudí už od neděle, podle BBC však stále není dost lékařského materiálu, jídla a pytlů na těla zesnulých.
Český tým záchranářů odletí z Prahy nejdřív před 16.00. Letadlo bylo v noci naloženo, nyní čeká na povolení z letiště v Káthmándú, které je přetížené. Skupina 36 lékařů, sester a hasičů má na místě neštěstí působit nejméně dva týdny. Jejich mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny.
Přeplněné nepálské nemocnice nezvládají rychle ošetřovat zraněné, záchranáři pátrají po přeživších. Po více než 50 hodinách od prvních otřesů se jim občas daří najít někoho živého. Podle vlády také záchranářské vrtulníky evakuovaly více než 200 lidí z oblasti pod Mount Everestem, kde v lavinách, které záchvěvy strhly, zahynulo 18 lidí. Byla to nejtragičtější událost pod nejvyšší horou světa vůbec.