Článek
„Samozřejmě jsme hovořili i o lidských právech,” řekl Maas novinářům na tiskové konferenci po jednání s Wangem. „Jsem rád, že se nám konečně podařilo dohodnout se, že se v příštím týdnu v Berlíně uskuteční německo-čínský dialog o lidských právech,” uvedl. Dodal, že tématem bude i situace menšinových Ujgurů, kteří v Číně čelí útlaku.
„Již během minulého setkání jsme hovořili o novém bezpečnostním zákonu pro Hongkong,” řekl Maas s tím, že tak tomu bylo i v úterý. Kontroverzní zákon v Hongkongu platí od 30. června.
Vystrčil překročil červenou čáru, varoval čínský ministr
Podle kritiků omezuje míru autonomie města a porušuje zásadu „jedna země, dva systémy”, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Legislativa oficiálně potírá separatistické, podvratné a teroristické aktivity či spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.
„Chceme, aby princip jedna země, dva systémy byl používán v plném rozsahu,” řekl Maas, který vyzval k odvolání zákona a také k co nejrychlejšímu uspořádání voleb v Hongkongu.
Jsem Tchajwanec, řekl Vystrčil v čínštině v tchajwanském parlamentu
Hongkongským zákonodárcům měl původně vypršet mandát na konci září, vrcholný orgán čínského parlamentu ale rozhodl o jeho ročním prodloužení. Odklad voleb Peking zdůvodnil pandemií nemoci covid-19.
Wang ale otázky muslimské menšiny Ujgurů v provincii Sin-ťiang stejně jako osud Hongkongu považuje za vnitřní záležitosti Číny. „Je jedno, zda jde o Hongkong nebo Sin-ťiang, obojí spadá do kategorie vnitřních záležitostí Číny,” řekl šéf čínské diplomacie. Dodal, že Peking cizí vměšování odmítá.
Vystrčil podle čínského velvyslance svou návštěvou podpořil separatistické síly
U příležitosti Wangovy návštěvy Berlína byla do centra města svolána demonstrace na podporu lidských práv v této asijské zemi. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí, kteří se dožadovali svobody pro Hongkong, Ujgury, Tibeťany a další menšiny žijící na území Číny. Před německým ministerstvem zahraničí protestoval také hongkongský aktivista Nathan Law, který se po zavedení sporného zákona uchýlil do Británie.