Článek
Tchajwanský průliv je významnou dopravní trasou a Tchaj-wan a USA jej považují za mezinárodní vody. Čína ovšem tvrdí, že demokraticky řízený Tchaj-wan spadá pod její nadvládu, a to tak platí i o 180 kilometrů širokém průlivu.
V posledních týdnech na znamení podpory tchajwanského stanoviska průlivem propluly lodě několika zemí, včetně USA, rekapituluje agentura Reuters.
Příští měsíc by se další ze zemí, která k tomuto kroku přistoupí, mohlo stát Německo, ale kontradmirál Schulz říká, že se Berlín ještě definitivně nerozhodl. Významnou roli v rozhodování dle něj hraje počasí.
Západní aerolinky omezují lety do Číny
„Ukazujeme zde naši vlajku, abychom demonstrovali, že stojíme při našich partnerech a přátelích, a ukázali náš závazek pořádku založený na pravidlech, mírovém řešení územních konfliktů a na volných a bezpečných dopravních trasách,“ řekl Schulz o smyslu operace.
Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na plánovanou cestu německých lodí prohlásilo, že je Tchaj-wan vnitřní čínskou záležitostí a opozice vůči jeho nezávislosti je klíčem ke stabilitě. „Čína byla vždy proti podrývání čínské územní suverenity a bezpečnosti maskovanému za svobodu plavby,“ řekla mluvčí ministerstva Mao Ningová.
Předtím, než německá Fregata Baden-Wuerttemberg a zásobovací loď Frankfurt am Main k průlivu dorazí, zakotví příští týden v Tokiu. Dále je čekají též zastávky v Jižní Koreji a na Filipínách. V oblasti se zúčastní cvičení za účasti Filipín, Francie, Indonésie, Itálie, Japonska, Malajsie, Singapuru a USA.