Článek
„Pracovali jsme asi tři sta metrů v tunelu. Najednou někdo zahvízdal a řval na nás, abychom rychle vypadli. Vzali jsme nohy na ramena, ale to už se na nás začala valit voda. Bylo to jak scéna z Hollywoodu. Mysleli jsme si, že to nestihneme,“ řekl agentuře AFP.
Povodeň zničila vodní elektrárnu Rišiganga a druhou vodní elektrárnu Dhauliganga poškodila. Někteří její zaměstnanci neměli takové štěstí jako Kumár a zůstali uvězněni v tunelech, a právě o jejich životy se bojuje. Dvanáct z nich se už podařilo vysvobodit díky práci indo-tibetské pohraniční policie, ale dalších 25 až 35 lidí stále zůstává uvězněno.
Odlomený kus ledovce způsobil v Indii protržení přehrady
„Odklidili jsme asi 80 metrů tunelu a ještě zhruba 100 metrů nám zbývá,“ uvedl mluvčí polovojenské jednotky policie Vivek Kumar Pandey. Představitel státu Uttarákhand Trivendra Singh Ravat uvedl, že hladina řeky se postupně stabilizuje. Litoval, že k incidentu nedošlo ve večerních hodinách, kdy by zaměstnanci měli po pracovní době.
Úřady severoindického státu Uttarákhand mezitím nařídily evakuaci vesnic nacházejících se poblíž řeky Alaknanda. Na jejích přítocích se nachází několik vodních elektráren. Trivendra Ravat na Twitteru napsal, že se vydává na místo neštěstí. „Záchranné operace pokračují, pomoc dostáváme ze všech stran,“ uvedl.
Místní úřady nařídily vyprázdnit další dvě přehrady na řece Alaknandě. Tím by měly zabránit tomu, aby povodeň zasáhla další města Haridvar a Rišikeš. Uzavřena byla také oblíbená turistická místa na březích řeky Gangy, do které se Alaknanda vlévá, a zastaveny byly všechny vodní sporty.
Poslední ničivé povodně zasáhly Uttarákhand v roce 2013. Vyvolaly je silné deště. Společně s povodněmi došlo také k sesuvu půdy. Voda odplavila tisíce domů i silnic a přerušila komunikační spojení v mnoha částech státu. Zemřelo zhruba šest tisíc lidí.