Článek
Česká republika do průzkumu zařazena nebyla. Z výpovědí dotazovaných Maďarů a Poláků ale agentura Reuters vyvozuje, že postkomunistické evropské státy se obávají, že by přistěhovalectví zejména z muslimských zemí rozvrátilo jejich homogenní společnost.
Nejméně vstřícné vůči imigrantům je Rusko. Pouhé jedno procento Rusů by bylo ochotno přijmout uprchlíky u sebe doma, přes 60 procent jich je proti jakémukoli přistěhovalectví.
Tři čtvrtiny dotazovaných jsou přesvědčeny, že lidé prchající před válkou nebo pronásledováním by měli mít právo žádat v cizině o azyl. V průměru každý desátý dotazovaný by byl ochoten ubytovat imigranty u sebe doma. Mezi Číňany dosahuje tento ukazatel 50 procent.
Merkelová se postavila za lidská práva
Výsledky průzkumu podle AI ukazují, že většina států se v rozhodování o přistěhovalectví míjí s názorem vlastní veřejnosti.
„Čelíme krizi vůdcovství. Nemáme mnoho lidí jako německá kancléřka Angela Merkelová, která se tváří v tvář opozici postavila za mezinárodní závazky v oblasti lidských práv,“ komentoval výsledky ankety generální tajemník AI Salil Shetty.
V první desítce států s nejvstřícnějším postojem vůči uprchlíkům jsou rovněž Kanada, Austrálie, Španělsko, USA a Chile. Pokud jde o Německo, které je druhé, pak téměř všichni dotazovaní v této zemi schvalují přijímání uprchlíků. V Británii je to 87 procent. Proti přijímání jakýchkoliv uprchlíků se vyslovilo 17 procent ze všech 27 tisíc dotazovaných.