Článek
„Spáchal jste genocidu proti našemu lidu. Vraťte nám naši zemi. Dejte nám, co jste nám ukradl. Naše kosti, naše lebky, naše děti, náš lid. Zničil jste naši zemi,“ začala senátorka obviňovat krále, když dokončil proslov o svých studiích v Austrálii, o pandemii covidu či australské zranitelnosti vůči klimatické krizi.
„Toto není vaše země. Nejste můj král. Nejste náš král. Je*at kolonii,“ křičela politička, zatímco ji ochranka vyprovázela směrem do vstupní haly parlamentní budovy.
Nezávislá senátorka vyjádřila svou nelibost vůči králově návštěvě už předtím, než vůbec vstoupil do sálu. Když byl na obrazovce přenášen příjezd Karla a královny Camilly k budově, Thorpeová se k obrazovce demonstrativně obrátila zády, uvádí deník The Guardian.
Chystá se historická změna? Král Karel III. nebude stát Austrálii v cestě k republice
Její chování silně pobouřilo bývalého australského premiéra Tonyho Abbotta, jenž jej nazval „nešťastným politickým exhibicionismem“. Abbott je ovšem zapřisáhlý royalista - když v roce 2014 obnovil udělování rytířských titulů a ten první udělil princi Philipovi, za což sklidil celonárodní kritiku.
Podnikatel Dick Smith, který se akce též účastnil, senátorčin protest zhodnotil jako dobrou ilustraci australské demokracie. „To je ta úžasná součást naší demokracie, že ji nepošlou do vězení,“ řekl.
Dohoda s domorodci
Protest Thorpeové nepřišel z čistého nebe. V den králova proslovu vydala vyjádření, že by se Austrálie měla stát republikou a uzavřít dohodu s původními australskými národy. Zopakovala tak dlouho vznášený požadavek domorodých komunit.
„Jakožto původní obyvatelé jsme se vlády nad naší zemí nikdy nevzdali. Královská koruna do této země vpadla, o žádnou dohodu s původními obyvateli neusilovala a spáchala na našem lidu genocidu. Král Karel není legitimním vládcem této země. Jakýkoliv krok k republice nesmí tuto nespravedlnost prodlužovat. V založení nezávislého národa musí dohoda hrát ústřední roli,“ stojí v jejím vyjádření.
Král Karel se v posledních dnech vyjádřil, že pokud se bude Austrálie chtít stát republikou, nebude jí stát v cestě. K otázce domorodých komunit, jež zastávají myšlenku, že se o vládu nad australským kontinentem s britskou vládou dělí, však žádný jeho názor zveřejněn nebyl.
Některé australské regionální administrativy již jednání o dohodách s domorodým obyvatelstvem zahájily. Federálně se však tato záležitost zatím nijak nepohnula. Není také jasné, jaký by tyto dohody měly reálný efekt.
Na dlouho poslední královská návštěva?
Karel a jeho žena Camilla již v Canbeře navštívili Australský válečný památník a setkali se s místními lidmi. Zastavili se také u jedné lokální zvířecí celebrity, alpaky jménem Hephner. Tu majitel Robert Fletcher k této příležitosti navlékl do modrého sametového obleku s motýlkem a nasadil jí zlatou korunu.
„Mám za to, že je to pravděpodobně poslední příležitost je vidět. Určitě za mého života a pravděpodobně i za života mých dcer,“ řekl k návštěvě královského páru Fletcher.
V tutéž dobu byl před památníkem kvůli narušování klidu zadržen dvaašedesátiletý muž, ale incident se obešel bez vznesení obvinění. Obviněna byla jen jednadvacetiletá žena, která údajně neuposlechla zatím blíže nespecifikované pokyny policistů.