Článek
Washington podle zdroje agentury Reuters zatím nemá žádné informace o tom, že by se status amerických vězňů v KLDR nějak změnil. Zprávy jihokorejských médií se ale snaží ověřit. Informaci o přemístění tří Američanů z pracovního tábora do hotelu na předměstí Pchjongjangu přinesla jihokorejská média ve středu s odvoláním na aktivistu, který disponuje kontakty v Severní Koreji.
Podle agentury AFP je možné, že KLDR vězněné americké občany propustí u příležitosti chystaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Prezident Trump v noci na čtvrtek na Twitteru naznačil, že by mohlo být kolem zadržovaných Američanů již brzy jasněji: „Jak všichni vědí, minulá administrativa dlouho žádala o propuštění tří rukojmích ze severokorejského pracovního tábora, ale marně. Zůstaňte naladěni!”
As everybody is aware, the past Administration has long been asking for three hostages to be released from a North Korean Labor camp, but to no avail. Stay tuned!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3. května 2018
Tři vězni
V KLDR jsou v současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Deset let nucených prací za „rozvracení komunistického režimu a špionáž” si odpykává 62letý americký misionář Kim Tong-čchol. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, rovněž známý pod jménem Tony Kim, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, byl podle agentury AP loni odsouzen na 15 let za „protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu”. A stejným obviněním čelí i 55letý Kim Hak-song, který je nyní ve vazbě.
Trumpova administrativa se snaží dosáhnout toho, aby Pchjongjang Američany před summitem Kima s Trumpem na znamení dobré vůle propustil. Severokorejský vůdce by se s šéfem Bílého domu měl sejít na konci května či na počátku června.
Podle listu The Wall Street Journal o propuštění vězněných Američanů jednal během své velikonoční návštěvy se Severokorejci nynější ministr zahraničí USA Mike Pompeo, tehdy ještě ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Trumpova zvláštního vyslance. [celá zpráva]
Chystané průlomové schůzce Trumpa s Kimem předcházel podobně průlomový korejský summit, na kterém se lídři dvou dosud znesvářených sousedních zemí dohodli na bližší spolupráci či denuklearizaci Korejského poloostrova. [celá zpráva]