Článek
Právě na jihu Afghánistánu probíhají nejtěžší boje s Tálibánem od jeho svržení v roce 2001. Tálibán se tam pokouší upevnit svou moc. Na jaře ohlásil ofenzívu a podařilo se mu některé oblasti zcela ovládnout, i když v bojích ztratil stovky svých bojovníků. [celá zpráva]
"NATO je tady na dlouhou dobu. Na tak dlouho, jak si jen vláda a lidé budou přát," uvedl britský generálporučík David Richards odpovědný za operace na jihu Afghánistánu.
Po převzetí velení budou síly v oblasti zdvojnásobeny. Mise pod velením NATO má přes 18 000 vojáků a podílí se na ní celkem 37 zemí včetně České republiky. Jednotky ISAF již před tím působily v hlavním městě Kábulu a v klidnějších oblastech na západě a severu Afghánistánu.
Koaliční jednotky vedené Spojenými státy budou nyní působit hlavně na východě Afghánistánu, kde v sobotu zadržely čtyři členy al-Kajdá [celá zpráva] a kde v pondělí výbuch na dálku odpálené nálože v autě zabil podle policejních zdrojů nejméně osm lidi.
Terčem pumového útoku byl guvernér provincie Nangarhar. Z útoku vyvázal nezraněn a sdělil: "Já jsem byl cílem a šlo o dílo nepřátel Afghánistánu." Další lidé však už takové štěstí neměli, šest jich zemřelo a 16 bylo zraněno. Bomba vybuchla před mešitou, kde se konalo poslední rozloučení s jedním z bývalých velitelů mudžádihů bojujících proti Sovětům.