Článek
Radžapaksa odletěl ve středu ve vojenském letadla na Maledivy. Z nich zamířil ve čtvrtek do Singapuru a z něj by měl časem letět do Saúdské Arábie.
Stále však nezaslal rezignační dopis, takže formálně zůstává hlavou státu. To mu zajišťuje imunitu.
Na Srí Lance vyhlásili výjimečný stav
Demonstranti ho chtějí stíhat kvůli korupci a vytunelování země, mohl by však být stíhán i za válečné zločiny, protože velel armádě v době, kdy zakončovala vojenskou operaci proti vzbouřeným Tamilským tygrům. A ta proti nim postupovala velmi tvrdě.
Předseda parlamentu, který s Rádžapaksou mluvil, uvedl, že je prezident pod velkým tlakem a budou podniknuty kroky, aby poslal rezignační dopis tak rychle, jak to jen bude možné. Žádný termín ale neoznámil.
Srílanský prezident utekl ze zplundrované země, uprchl i jeho bratr
Neochota prezidenta odstoupit přilévá olej do ohně hněvu demonstrantů. Ti současně požadují demisi premiéra, který se už označil za úřadující hlavu státu a vyhlásil v celé zemi, které zoufale chybí palivo, výjimečný stav.
V Západní provincii, kde leží největší město země Kolombo, vyhlásil i noční zákaz vycházení. „Nemůžeme roztrhat ústavu. Nemůže dovolit fašistům, aby převzali moc. Musí skončit s fašistickou hrozbou pro demokracii,” uvedl premiér.
Ve středu demonstranti obsadili kancelář prezidenta, ale ve čtvrtek uvedli, že v zájmu udržení míru odešli ze všech okupovaných budov, včetně prezidentského paláce.
Část se jich však shromáždila před parlamentem a požadovala, aby do něj mohla vejít.
Jak vládnoucí rodina Rádžapaksových zruinovala Srí Lanku
Středeční střety mezi demonstranty a policisty, kteří se jim snažili zabránit vniknout do kanceláře ministerského předsedy, si vyžádaly 40 zraněných. Jeden člověk zasažený slzným plynem zemřel.
Demonstranti varují, že jejich protesty opět zesílí, pokud prezident neodstoupí.
Od soboty, kdy demonstranti vnikli do jeho rezidence, nepromluvil.