Článek
Když ve většině železářství došly komerční pasti, lidé začali improvizovat. Někdo plní kbelíky vodou, jejich okraje potírá rostlinným olejem a do vody vkládá návnadu v podobě arašídového másla. Myši pochoutce nemohou odolat, kluzký okraj kbelíku se jim pak stane osudným.
Jako účinné, byť značně zákeřné, se ukázalo nastavování mouky a dalších návnad něčím nepoživatelným, například sádrou.
The mouse plague just gets worse- mice pour out of a temporary silo and into an opportunistic trap near Dubbo. Sarah Pye was horrified by the scene - she says she’s “devastated, disgusted and done.” She says “after such a boomer of a season after drought, to lose it all is awful” pic.twitter.com/6bfzprY67j
— Lucy Thackray (@LucyThack) May 18, 2021
„Sádra v mouce myš nakonec zabije, ale dávám přednost tomu, abych viděla, kde chcípne, abych se mohla zdechliny zbavit,” říká Sue Hodgeová, uklízečka z městečka Canowindra, které se nachází asi tři hodiny jízdy severně od metropole Canberry. Hodgeová proto dává přednost pastím, byť nejsou spolehlivé. Domnívá se, že některé myši, které nazývá „lehkonohými”, mohou návnadu olíznout a vyváznout živé.
Dozens of mice fall out of a farm machine as mouse plague continues in Australia pic.twitter.com/G4rWB3hd8o
— The Sun (@TheSun) May 27, 2021
Myši se v Austrálii v poslední době rozmnožují – dalo by se říct jako králíci – jelikož skončilo sucho a přívalové deště přinesly hojnou úrodu. Vydatné plodiny přitom znamenají dobré krmivo pro hlodavce.
Otráví i všechno ostatní
Někteří místní farmáři také proměnili v pasti celé přepravní kontejnery. Trik spočívá v nalákání stovek myší k jedné straně a pak jejich nahnání skrze návnadu na druhý konec, kde je čeká utopení v nádrži. Je to však obtížné – a vzhledem k počtům zúčastněných myší – nedostatečné, takže někteří upřednostňují průmyslový jed.
Vláda Nového Jižního Walesu v reakci na myší invazi vyhradila 50 milionů australských dolarů (přes 810 milionů Kč) na granty pro chemickou látku zvanou bromadiolon, která se někdy označuje jako „napalm na myši”.
V Austrálii evakuovali věznici, zaplavily ji myši
Problém je v tom, že otráví i všechno ostatní a zničí ekosystém. Přípravek zabije myši do 24 hodin, ale zůstává aktivní měsíce a dostává se do potravinového řetězce, jelikož predátoři pojídají otrávenou kořist. Australský regulační úřad proto odmítl vydat povolení k jeho používání na některých místech.
Objevují se ovšem i další návrhy. Gavin Smith z Australské národní univerzity považuje za dobrý prostředek proti přemnoženým hlodavcům hady, kteří jsou jejich přirozenými predátory. Domnívá se, že by plazům mělo být umožněno vykonávat jejich přirozenou činnost. Háček tohoto holistického pohledu ale tkví v tom, že už to dělají – objevují se zprávy, že hadi v Austrálii letos díky hojnosti myší výrazně ztloustli. A hlodavci se množí dál.