Článek
Podle informací listu Kommersant postup odsouhlasili představitelé ruské diplomacie, ministerstva spravedlnosti a dalších nejmenovaných orgánů.
„Je to (vyškrtnutí Tálibánu ze seznamu zakázaných – pozn. Kommersantu) nutné. Bez toho by bylo předčasné hovořit o uznání. Jednání v této věci pokračují. S veškerými úvahami bylo seznámeno nejvyšší ruské vedení,“ dodal diplomat.
Tálibán byl v Rusku oficiálně označen za teroristickou organizaci v březnu 2003 na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Od srpna 2021, kdy se po stažení amerických sil z Afghánistánu toto hnutí opět chopilo moci, Moskva postupně navázala s Tálibánem diplomatické vztahy, představitelé hnutí také Rusko opakovaně navštívili.
USA zničí ruské cíle na Ukrajině, pokud Moskva použije jaderné zbraně, uvedl Sikorski
Již v září loňského roku před setkáním takzvaného moskevského formátu o Afghánistánu v ruské Kazani za účasti delegací ze Saúdské Arábie, Kataru, Číny, Spojených arabských emirátů, Turecka a dalších zejména středoasijských států ruský diplomat Kabulov prohlásil, že ruské ministerstvo zahraničí Tálibán „z podstaty“ za teroristický nepovažuje.
„My je nepovažujeme z podstaty za teroristy. Důkazem toho je i samotný běh života,“ prohlásil v rozhovoru pro ruskou televizi RTVI Kabulov, vysoký ruský diplomat a zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro Afghánistán, když vysvětloval, jak je možné, že představitelé teroristické organizace beztrestně vstupují na ruské území.
Separátní neoficiální jednání s Tálibánem, mimo jiné i o boji s narkotiky, vedly ve stejné době také USA a Čína.
Čína navíc uznala Bilála Karímího, bývalého mluvčího Tálibánu, za oficiálního vyslance v Pekingu, ačkoliv čínské ministerstvo zahraničí bezprostředně po převzetí Karímího pověřovacích listin letos v lednu vydalo prohlášení, že tento krok nesignalizuje oficiální uznání současných vládců Afghánistánu ze strany Pekingu. Upozornila na to katarská televize Al-Džazíra, podle níž také několik čínských společností loni s vládou Tálibánu uzavřelo obchodní dohody, z nichž nejvýznamnější se týkala těžby ropy.
Washington neoznačoval Tálibán za teroristickou organizaci ani v letech 2001 -2021, kdy afghánští povstalci zabili v zemi několik tisíc amerických vojáků.