Článek
Mluvčí egyptského ministerstva zdravotnictví ujistil, že děvčátku je podáván protivirový lék tamiflu. Stav pacientky označil za stabilizovaný. Dívka se nejspíše nakazila od drůbeže, s níž byla ve styku. Zdravotní stav jejích blízkých příbuzných zdravotníci rovněž sledují.
Dva předchozí případy ptačí chřipky u Egypťanů, u dvouletého chlapce a desetileté dívky, byly rovněž hlášeny z Asuánu. I jejich stav je stabilizovaný.
Vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1 si Egyptě vyžádal již 13 lidských životů. Více smrtelných případů registrují jen v Indonésii, kde zemřelo 63 lidí, a ve Vietnamu s 42 oběťmi. V Thajsku se nakazilo 17 osob a v Číně 14. V posledních třech jmenovaných zemích však letos nebyl zaznamenán žádný nový případ úmrtí člověka. Čína ohlásila jednoho nakaženého. V počtu nakažených je před Egyptem jen nejvíce postižená Indonésie, Vietnam a Thajsko.
K nákaze lidí v Egyptě přispívá, že země na Nilu je obrovským konzumentem drůbežího masa. Spotřeba za rok dosahuje 800 miliónů kusů. Většinu nemocných tvoří ženy a dívky, které se o drůbež starají.
Ptačí chřipka zabíjí i v Laosu
Další zemí, kde ptačí chřipka zabíjela, se v roce 2007 stal Laos, kde od začátku roku viru H5N1 podlehli dva lidé. Druhou obětí se na začátku března stala 42letá žena v provincii Vientiane, kde leží i hlavní město.
Šíření viru v Laosu vzbuzuje obavy, protože země je velmi chudá. Nebude tu asi možné uplatnit radikální opatření, jakým je masové vybíjení drůbeže. K tomu nepřistoupila ani Indonésie, kde se na rozdíl od Vietnamu nedaří šíření viru zastavit.