Článek
Dali tak najevo nesouhlas s tím, že městská rada nepozvala ambasadora Izraele, a to oficiálně z bezpečnostních důvodů, napsal list The Japan Times s tím, že se diplomaté z USA, Británie, Francie, Německa, Kanady, Itálie a EU obávají, že tím město vysílá špatný signál - že Izrael je rovnocenný Rusku.
Starosta Nagasaki Širó Suzuki ve čtvrtek v rozhovoru s novináři řekl, že se bude navzdory silnému tlaku zemí G7 držet svého rozhodnutí, a vyjádřil naději, že se velvyslanci zúčastní slavnostního ceremoniálu příští rok.
„Nebylo to z politických důvodů, že jsme izraelského velvyslance nepozvali,“ řekl Suzuki. „Chtěli jsme, aby se ceremoniál odehrál hladce, klidně a slavnostně. Bylo to obtížné rozhodnutí,“ vysvětloval.
Rusko a Japonsko od druhé světové války nedokázaly uzavřít mír. Kreml teď přišel s tím, že za to mohou USA
Na otázku, zda tuto záležitost konzultoval s ústřední vládou, Suzuki pouze uvedl, že obě strany si denně vyměňují informace o mezinárodních záležitostech, a dodal, že to bylo město, které se rozhodlo izraelského velvyslance nepozvat.
Jošimasa Hajaši, tajemník ústřední vlády Japonska, také člena G7, na pravidelné čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že vláda „není v pozici, aby se k tomu vyjadřovala“, protože akci pořádá město.
Akce v Nagasaki se podle televize ARD při teplotě 33 stupňů ve stínu a vysoké vlhkosti zúčastnilo přibližně 2300 hostů a zástupců stovky zemí včetně Palestiny, ale ne Ruska a Běloruska.
Aktivisté se vyslovili pro i proti
Jeden z aktivistů mírové skupiny vyjádřil politování nad tím, co se stalo, a uvedl, že Nagasaki mělo na ceremoniál pozvat všechny země - včetně Ruska, Běloruska a Izraele - bez ohledu na to, zda jsou zapojeny do konfliktů.
„I když je závažným problémem, že Rusko a Bělorusko porušují mezinárodní právo v souvislosti s Ukrajinou nebo že Izrael porušuje mezinárodní právo v Gaze, řešením není tyto země vyloučit,“ řekl Akira Kawasaki, člen výkonného výboru japonské organizace Peace Boat.
Terumi Tanaka, 92 let, jenž přežil atomové bombardování Nagasaki, které si vyžádalo životy pěti členů jeho rodiny, vyjádřil pro postoj města pochopení a řekl, že starosta možná jen naslouchá místním občanům.
Rána, bílá tma a spálená těla. Pamětník Nagasaki vzpomíná, jak mu umírali blízcí
Roztržka vřela několik týdnů
Ačkoli záležitosti vyvrcholily tento týden, velvyslanci zemí G7 a dalších zemí vyjadřovali obavy již dlouho předtím a v polovině července zaslali do Nagasaki společný dopis, v němž žádali místní vládu, aby přestala uvažovat o tom, že Izrael nepozve, a uvedli, že jinak by bylo obtížné vyslat „vysoce postavené“ zástupce.
„Pokud by byl Izrael vyloučen, bylo by pro nás obtížné zajistit účast na této akci na vysoké úrovni,“ bylo v něm uvedeno.
Navzdory tomuto dopisu Nagasaki 31. července oznámilo, že izraelského velvyslance na ceremoniál nepozve. Suzuki uvedl, že postoj města těmto velvyslancům a představitelům vysvětlil, ale nedočkal se jejich pochopení.
Julia Longbottomová, britská velvyslankyně v Japonsku, a americký ambasador Rahm Emanuel, někdejší blízký spolupracovník prezidenta Baracka Obamy, jako první oznámili, že ceremoniál vynechají. Později se k nim přidali i ostatní velvyslanci zemí G7.
V Hirošimě to nevadilo
Gilad Cohen, šéf izraelské ambasády v Japonsku, dostal pozvání na úterní mírovou ceremonii v Hirošimě - a zúčastnil se jí.
Rozhodnutí starosty Nagasaki je politováníhodné, vysílá špatný signál světu a odklání se od základního poselství, které Nagasaki již léta propaguje," uvedl Cohen v prohlášení zveřejněném 31. července.