Článek
„Sledujeme nově objevený asteroid pojmenovaný 2023 DW, u něhož je velmi malé riziko dopadu na Zemi v roce 2046,“ informovala v úterý NASA s tím, že planetku zařadila na seznam potenciálně hrozících vesmírných objektů.
U nově objevených objektů tohoto typu trvá několik týdnů, než se sníží nejistoty a zpřesní předpovědi jejich oběžné dráhy pro následující roky.
We've been tracking a new asteroid named 2023 DW that has a very small chance of impacting Earth in 2046. Often when new objects are first discovered, it takes several weeks of data to reduce the uncertainties and adequately predict their orbits years into the future. (1/2) pic.twitter.com/SaLC0AUSdP
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) March 7, 2023
Aktuálně astronomové podle Evropské vesmírné agentury (ESA) odhadují riziko srážky se Zemí na 1 ku 560. Moudřejší by měli být v řádu týdnů. Italský astronom Piero Sicoli podle serveru Earth Sky na základě vlastních matematických modelů odhaduje riziko o něco větší: 1 ku 400.
Pokud by se asteroid se Zemí skutečně srazil, měl by ničivý potenciál. Čeljabinský meteor, který dopadl v roce 2013 v Rusku, byl pro srovnání asi poloviční.
I v případě velké smůly, když by měla planetka Zemi trefit, by nicméně lidstvo nebylo bezbranné. V arzenálu má zbrusu novou zbraň, první svého druhu. NASA v září minulého roku úspěšně otestovala nový systém planetární ochrany vyvinutý právě pro tyto účely. Sonda DART zasáhla podle plánu měsíc dvojplanetky Didymos a odchýlila ho z jeho dráhy.