Článek
„Tato poprava je šokující a brutální událostí,“ uvedla E-Ling Chiu, ředitelka tchajwanské skupiny na ochranu práv Amnesty International.
Tchajwanská aliance za ukončení trestu smrti v prohlášení uvedla, že popravy jen „zvýší krvelačnost společnosti“, cituje agentura Reuters.
Chuang Lin-Kaj v roce 2013 zavraždil přítelkyni a její matku. O čtyři roky později mu za to soud vyměřil trest smrti, který ve čtvrtek odpovědný státní orgán vykonal.
Úřady na Tchaj-wanu popravu vykonaly poprvé pěti letech, k poslední došlo v dubnu 2020.
Tamní Demokratická progresivní strana zkraje tisíciletí přijala de facto moratoirum, na jehož základě by měly být popravy vykonávány pouze ojediněle v nekontroverzních, naprosto jasných případech. Od té doby počet poprav výrazně klesl.
V září 2024 tamní nejvyšší soud rozhodl, že jsou popravy naprosto legální a pro vážnější případy by měly být zachovány.
Česko lituje obnovení trestu smrti
Právě na zmíněné moratorium se odvolává Evropská unie, která popravu zkritizovala. „EU vyzývá Tchaj-wan, aby uplatňoval a zachovával faktické moratorium a důsledně prosazoval politiku směřující k úplnému zrušení trestu smrti,“ stojí v prohlášení bloku.
Na toto prohlášení navázala i česká diplomacie. „Litujeme obnovení trestu smrti na Tchaj-wanu po několika letech,“ sdělil Novinkám mluvčí MZV Daniel Drake. „Výkon trestu smrti odsuzujeme vždy, ve všech státech a za každých okolností. Souhlasíme proto s kritickým prohlášením EU,“ dodal.
Úplné zrušení trestu smrti prosazoval na Tchaj-wanu po svém zvolení v roce 2000 dnes již bývalý prezident Čchen Šuej-pien. O rok později po zrušení, za předpokladu, že s ním budou souhlasit lidé, volal i tamní ministr spravedlnosti Čen Ding-nan. Ke zrušení však nikdy nedošlo.