Článek
Úřady původně uváděly, že při útocích zahynulo 359 lidí a na 500 jich bylo zraněno. Ve čtvrtek však uvedly, že počet obětí může být až o stovku nižší. Na vině jsou údajně chybně nahlášená čísla z márnic.
V této souvislosti varovalo americké velvyslanectví na Srí Lance občany před nebezpečím dalších útoků na kostely. Největší nebezpečí hrozí od pátku do neděle, tweetovalo velvyslanectví s odkazem na srílanské úřady. „Buďte ostražití a vyhněte se větším davům,“ psal velvyslanec.
Police seek public assistance to arrest several Easter Sunday attack suspects; pic.twitter.com/HtMfpkaZxp
— Sri Lanka Police (@SriLankaPolice2) 25. dubna 2019
Na Srí Lance nadále platí výjimečný stav, který umožňuje policii a armádě zatýkat a vyslýchat podezřelé bez soudního povolení. Srílanská armáda uvedla, že zvýšila počet vojáků zapojených do pátrání po podezřelých a výbušninách z 1300 na 6300.
Během noci na čtvrtek bylo zadrženo dalších 16 podezřelých, celkem je ve vazbě 76 lidí. Podle policejního prohlášení je jeden ze zadržených spojený s „teroristickou organizací”. Policie také zadržela otce dvou sebevražedných útočníků - bohatého srílanského obchodníka s kořením.
Úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu Národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál radikální místní duchovní Zahrán Haším. Zatím není jasné, zda Haším zahynul při explozích jako jeden ze sebevražedných atentátníků, anebo je na útěku, napsal zpravodajský server BBC News.