Článek
Útočníci použili motorové tříkolky, protože po dřívější vlně atentátů bylo zakázáno, aby v Kanu jezdili na motocyklech spolujezdci. Ti většinou útočili a řidič je pak odvezl z místa útoku.
Důvodem útoků je stejně jako v Asii přesvědčení radikálů, že očkovací látka byla zneužita ke spiknutí proti muslimům a údajně také obsahuje látky, které vyvolávají neplodnost. Ve čtvrtek kontroverzní islámský klerik zase uvedl, že kontaminované vakcíny vyvolaly obrnu.
Předpokládá se, že za útoky stojí radikální muslimská sekta Boko Haram, i když se k nim nepřihlásila. Při jejích útocích od roku 2010 zahynulo na 1400 lidí.
V Pákistánu museli s očkováním přestat
Nigérie je jednou ze tří zemí vedle Pákistánu a Afghánistánu, kde je obrna stále přítomná. Loni tam bylo zaregistrováno 121 případů nemoci. I v Pákistánu se zdravotníci očkující proti obrně stali terči útoků radikálů a očkovací kampaň musela být přerušena.
V Pákistánu a v Afghánistánu je proti očkování mnoho rodičů, kteří jsou ovlivněni případem pákistánského lékaře Šakíla Afridiho. Ten zorganizoval v Pákistánu falešný očkovací program, aby pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.