Článek
Somčaj také kvůli obavě z možného puče vyzval armádu, aby ve čtvrtek zůstala v kasárnách. Média spekulují o tom, že se Somčaj chystá sesadit velitele armády, generála Anuponga Paočina. Ten ve středu požádal vládu o vypsání nových voleb.
Mluvčí vlády však chystané sesazení Anuponga popřel. „Kabinet neplánuje sesazení kohokoliv z vojenských velitelů,“ prohlásil mluvčí.
Vláda podle agentury AP také zvažuje možnost, že by v příštích 48 hodinách uvízlým turistům v nejnutnějších případech umožnila odlet z thajských vojenských základen do Singapuru nebo Malajsie.
Mezinárodní letiště Suvarnabhumi obsadili demonstranti v úterý, ve čtvrtek zahájili ještě blokádu starého letiště Don Muang.
Protestující, které vede opoziční mimoparlamentní strana Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), už od srpna okupují sídlo vlády. V pondělí zahájili protestní blokádu parlamentu a ohlásili "konečnou bitvu“ proti vládě. |
---|
Demonstranti žádají odstoupení vlády, která je podle nich zkorumpovaná a jedná proti monarchii. Současný premiér Somčaj je podle nich jen prodlouženou rukou bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry, kterého v roce 2006 svrhl vojenský puč. Tchaksin, který je Somčajovým švagrem, zůstává v zámořském exilu. Před měsícem byl v Thajsku odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci. |