Hlavní obsah

Na Novém Zélandu se rodí první děti díky spermobance HIV pozitivních dárců

Desetiměsíční Amy je zdravá, spokojená a netečná ke skutečnosti, že má světové prvenství. Je totiž jedním z hrstky miminek, která se narodila díky první spermobance se vzorky od HIV pozitivních dárců na světě. Banka s názvem Sperm Positive funguje na Novém Zélandu od roku 2019 a jejím cílem je zvyšovat povědomí o tom, že virus HIV je u léčených lidí nedetekovatelný a nepřenositelný. Napsal o tom deník The Guardian.

Foto: Profimedia.cz

Spermobanka (ilustrační foto)

Článek

Po svém otevření se zařízení dostávalo do novinových titulků. Nešlo ale jen o kampaň - po dvou letech se ukazuje, že banka přináší ovoce v podobě narozených dětí.

„Pokud jde o mě, tak to o tom nebylo,” komentuje Olivia, matka malé Amy, marketingovou stránku projektu. „Prostě jsem jen chtěla dítě (...) A mám tu nejveselejší, nejspokojenější a nejvtipnější holčičku,” dodala. Amy doprovází slova své matky šťastným brumláním.

Britská armáda už smí verbovat HIV pozitivní

Evropa

Když se Victor, jeden z dárců banky, v roce 2013 dozvěděl, že má HIV, tak si myslel, že nikdy nebude moct mít dítě. Když se ale doslechl o bance, tak v tom uviděl příležitost pomoci neplodnému páru k dítěti a uskutečnění snu.

„Zároveň jsem si chtěl dokázat, že je to možné, nehledě na můj status,” říká. Poté, co jako dárce dopomohl ke dvěma úspěšným těhotenstvím, si chce pořídit se svým partnerem vlastní dítě a hledá náhradní matku.

Banka vznikla částečně jako osvětový projekt. Chce pomoci snížit stigma, kterému čelí HIV pozitivní lidé, a šířit zprávu, že při léčbě klesá množství viru v krvi na nezjistitelné hodnoty. V tomto případě pak není HIV pozitivní osoba infekční.

Argentinka překonala HIV bez léčby

Amerika

Riziko nehrozí

Toto zjištění bylo v posledních deseti letech několikrát dokázáno, vysvětluje Mark Thomas, který se specializuje na HIV a působí na Aucklandské univerzitě. Tři dlouhodobé mezinárodní výzkumy, o nichž informuje na svém webu americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), se zaměřily na zhruba 3000 sexuálně aktivních párů, ve kterých byl jeden z partnerů HIV pozitivní a druhý negativní.

Přestože tyto páry nepoužívaly prezervativ, nebyl mezi nimi zjištěn ani jeden případ přenosu v případě, že se HIV pozitivní partner podroboval léčbě.

Mnoho států je ale ohledně reprodukčních doporučení u HIV pozitivních otců opatrných. Thomas se však domnívá, že tato opatrnost je přehnaná. Podle něj nikdy nebyl potvrzen případ, kdy by se HIV pozitivní dítě nakazilo prostřednictvím spermatu otce a narodilo se HIV negativní matce.

Téměř nikdo z léčených HIV pozitivních v Česku není infekční

Domácí

Výběr článků

Načítám