Článek
Za necelé dva měsíce stoupl počet potvrzených případů nákazy z šesti na deset, přičemž úřady prověřují na 500 dalších lidí.
Nemocnice v hlavním městě Majuro připravují lůžka navíc. „Je pořád moc brzy na to říci, kolik lidí bude muset být izolováno,“ uvedl její mluvčí.
Místní zdravotnické úřady jsou v úzkém kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), aby mohly v případě náhlé změny k horšímu rychle reagovat. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon o povinné karanténě pro ty, kdo by nesouhlasili s preventivními opatřeními.
Úřady mají s kázní pacientů problémy a podle jejich odhadů se množství infikovaných dále pohybuje na veřejnosti. Minulý týden stanul u soudu jeden z nich kvůli tomu, že se vyhýbal léčbě.
Tuberkulóza
Nemoc způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis, říká se jí také Kochův bacil podle jejího objevitele Roberta Kocha, který jej v roce 1882 jako první izoloval. Nemoc mohou způsobit i jiné bakterie tohoto druhu, např. Mycobacterium bovis.
Nejčastěji se projevuje plicní formou, může ale postihnout i kůži nebo kosti. Mezi nejčastější příznaky patří malátnost, zvýšená teplota, kašel, který může vzácně doprovázet chrlení krve. První fáze nemoci může proběhnout i bezpříznakově.
Nemoc se léčí v několika fázích směsí medikamentů, které brání množení bakterií. Léčba trvá několik týdnů, i pak se však nemocný dále pozoruje.
Na Marshallových ostrovech v západním Tichomoří žije na 55 000 lidí.