Článek
„Neposkytnu vám bližší detaily o útočníkovi, ale naše první vyšetřování naznačuje, že útočník měl dvojí občanství. Zatím není jasné kdy, ale jsme přesvědčeni, že se vrátil z Evropy, přesněji z Německa,“ řekl vyšetřovatel agentuře DPA a dodal: „Více objasníme později.“
Dodal, že se nyní zkoumá DNA útočníka.
BBC uvedla s odvoláním na vyšetřovatele, že atentátník pocházel z Bonnu a patřil zřejmě k Evropanům, kteří se v nedávné době připojili k Aš-Šabábu.
Německé úřady se zatím k případu nevyjádřily.
Útok si vyžádal podle pondělních upřesněných údajů 18 mrtvých. Jsou mezi nimi dva somálští novináři – Mohamed Abdilkarim Moalim Adam, který pracoval pro londýnskou televizi Universal, a Abdihakin Mohamed Omar, který byl produkčním somálského rozhlasu. Další somálský novinář byl zraněn při atentátu, při kterém použil útočník náklaďák napěchovaný výbušninami. [celá zpráva]
Mezi oběťmi je jeden zaměstnanec čínské ambasády, který měl na starost její ostrahu, keňský diplomat a tři zaměstnanci hotelu. Zraněno bylo 35 osob.
V hotelu na cestě k letišti se ubytovávají diplomaté a sídlí v něm i velvyslanectví několika zemí, například Číny, Egypta a Kataru.
V hotelu byl v době atentátu také Ali Khalif Galaid, který stál v čele somálské vlády v letech 2000 až 2001. Řekl, že ho výbuch srazil na zem a spadly na něj balkónové dveře. Přežil prý i útok na nairobské obchodní centrum Westgate, kde milice Šabáb v roce 2013 zabily přes 60 lidí. Tehdy to prý bylo horší, protože ve Westgate se mnoho hodin střílelo ze všech stran, zatímco v hotelu šlo o jediný výbuch.
Hotel Jazeera Palace se stal již třikrát terčem atentátu ze strany Aš-Šabábu.