Článek
„Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme,“ uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.
Mluvčí kazašské policie neupřesnila, co má výrazem „zlikvidovat“ na mysli. Uvedla ale, že pokračuje „protiteroristická operace“ a lidé by neměli vycházet ven.
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev požádal prezidenty postsovětských států sdružených do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohli potlačit nepokoje.
Rusko vyslalo do Kazachstánu výsadkáře
Rusko ve čtvrtek v reakci na to oznámilo, že vyslalo své výsadkáře do Kazachstánu jako součást mírových sil, které mají přispět k uklidnění situace.
Tisícovka zraněných
Kazašské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 muselo být hospitalizováno.
Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily „protiteroristickou operaci“. Ve čtvrtek ráno jsou v centru města a na hlavním náměstí desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní.
Nejhorší protesty za dekádu
Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí, zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil „provokatéry z domova i ze zahraničí“.
Prezident Kazachstánu žádá o pomoc postsovětské státy, vyhlásil výjimečný stav
Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen, den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se obratem zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží.
„U nás vše závisí na plynu. Jestli zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř,“ objasnil jeden z demonstrantů, Jerlan Sarkulov, internetovému listu Gazeta.ru. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst země.
Prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a už dříve také vyhlásil výjimečný stav v Almaty a na západě Kazachstánu, kde protesty den po Novém roce začaly. Situace se ale neuklidnila.
Rusové stojí za Tokajevem
Moskva, která je tradičním spojencem Kazachstánu a považuje ho za součást své sféry vlivu, za autoritářskou hlavou státu Kasymem-Žomartem Tokajevem stojí a vyzvala k řešení situace prostřednictvím ústavy, nikoliv pouličního násilí. „Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury RIA Novosti a vyzval ostatní země, aby se vyvarovaly vměšování do vnitropolitické situace v Kazachstánu.