Hlavní obsah

Na další milion nakažených stačil pouhý týden

Právo, brw, DPA, ČTK

Poslední milion lidí nakažených koronavirem přibyl na světě za jediný týden. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i bilance na webu Worldometers.info. Celosvětově počet infikovaných překonal hranici osmi milionů.

Foto: Kathy Willens, ČTK/AP

Lidé v brooklynském parku dodržují sociální rozestupy. Přesto případů dál rapidně přibývá.

Článek

Více než čtvrtinu případů evidují USA. Nejrychleji nyní přibývá infikovaných v Latinské Americe, která registruje pětinu případů. Nejhorší situace je v Brazílii, jež je s bezmála 900 tisíci nákaz po USA druhou nejvíce postiženou zemí na světě.

Podle JHU je nyní celosvětově registrováno bezmála 440 tisíc úmrtí s covidem-19.

Také v tomto ohledu jsou nejhůře zasaženy USA a Brazílie, následuje Británie, Itálie a Francie. Bilance ale podle epidemiologů není přesná: skutečný počet zemřelých s covidem-19 nejlépe ukáže srovnání s pětiletým průměrem úmrtnosti v daném období v jednotlivých zemích.

Chile prodloužilo stav katastrofy

Podle listu The Washington Post už 21 amerických států ohlásilo vyšší nárůst nových případů, než byl průměr minulého týdne. Nejhorší je to v Alabamě (o 92 procent), Oregonu (83,8) a v Jižní Karolíně (60,3).

Antimalarika proti koronaviru? V USA už to zatrhli, nefunguje to

Koronavirus

Denní přírůstek obětí ale v USA stále klesá a již druhý den se drží pod čtyřmi stovkami. Přesto Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) včera zveřejnil odhady, podle nichž do září v zemi v souvislosti s covidem zemře přes 200 tisíc lidí, což představuje 18procentní zvýšení předchozích odhadů. Důvodem je současné uvolňování opatření, které státy kvůli nákaze zavedly. Nejhůře zasažena bude podle IHME Florida s 18 675 oběťmi.

Dramatická je situace v Chile. Tamní vláda oznámila 90denní prodloužení stavu katastrofy, který platí už od poloviny března. V zemi v posledních týdnech přibývá pět tisícovek nových případů denně a už jich je přes 180 tisíc. Příliv nakažených zahltil nemocnice. Úřady uzavřely šestimilionové Santiago de Chile i aglomeraci Valparaíso a Viňa del Mar.

Situace s koronavirem v Pekingu je extrémně vážná, varoval magistrát

Koronavirus

Nejednotné údaje o úmrtnosti přicházejí také z Británie.

Tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí ohlásilo 41 736 úmrtí, agentura Reuters včera napsala, že zemřelých s covidem-19 bylo už 5. června 53 077 a JHU pro tento den uvádí 41 821 obětí.

Koronakrize znovu dusí Pákistán. Od květnového zrušení karanténních opatření zde přibylo přes 100 tisíc případů, proto úřady znovu zavedly přísná omezení.

Přitvrdilo i Turecko, kde jsou od včerejška podle agentury DPA roušky povinné ve 42 provinciích. Důvodem je dvojnásobný denní přírůstek nakažených ve srovnání s počátkem června. Nastal zjevně po rozsáhlém uvolnění omezení.

Evropa uvolňuje

Naopak mírně pozitivní vývoj hlásí Rusko, kde se podle krizového štábu v pondělí víc lidí uzdravilo, než nakazilo a otevřela se muzea, knihovny a úřady. Proti předchozím dnům se ale v zemi, která je co do počtu infikovaných (bezmála 546 tisíc) třetí na světě, opět výrazněji zvýšil počet úmrtí. Celkem jich je bezmála 7300.

Evropa mezitím hlásí další uvolnění protikoronavirových opatření: Finsko zrušilo nouzový stav a Rakousko otevřelo hranice s Itálií, i když pro turisty nadále platí varování týkající se regionu Lombardie, který byl nákazou postižen nejvíce.

Související témata:

Výběr článků

Načítám