Hlavní obsah

Mutace koronaviru dostaly jména podle písmen řecké abecedy

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí představila nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Pro jednotlivé mutace začala používat řeckou abecedu. Řídí se tím, kdy byly poprvé objeveny. Takzvanou britskou mutaci nyní tedy označuje jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama a indická nese název delta.

Foto: Bikas Das, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Cílem je názvy zjednodušit a zároveň se vyhnout stigmatizaci zemí, kde varianty poprvé detekovali, píše server BBC News.

"Žádná země byl neměla být stigmatizována za odhalení a nahlášení variant, uvedla na svém twitterovém účtu jedna z čelných činitelek WHO Maria Van Kerkhoveová. BBC News v tomto ohledu připomíná, že indická vláda nedávno kritizovala vžité pojmenování mutace s vědeckým označením B.1.617.2, kterou odhalili zdravotníci poprvé loni v říjnu právě v této zemi, jako indickou variantu. WHO široce používaný termín nicméně nikdy oficiálně nepoužila, upozornil server.

V Británii přibývají případy koronaviru kvůli indické mutaci, počty obětí ale nerostou

Evropa

Kritika se ozývala také ohledně vědeckých názvů, jako jsou například označení B.1.351 nebo 501Y.V2, kvůli tomu, že jsou příliš komplikované, podotkla agentura Reuters.

Řecká abeceda zároveň tyto existující vědecké názvy nenahrazuje. A pokud se vyskytne více potvrzených mutací koronaviru, než obsahuje řecká abeceda písmen, WHO přijde s novým systémem jejich pojmenovávání. "Neříkáme, že má být B.1.1.7 nahrazen, jen se snažíme trochu pomoci v diskuzi s průměrným člověkem," řekla Van Kerkhoveová zpravodajskému serveru STAT News.

Vietnam objevil hybrid indické a britské varianty covidu-19

Svět

Podle bakteriologa Marka Pallena vedli odborníci debatu o novém pojmenování variant koronaviru několik měsíců a ve hře byla například také jména mutací podle řeckých bohů.

Výběr článků

Načítám