Článek
Poté co muslimský radikál z Čečenska před dvěma týdny na předměstí Paříže sťal hlavu dvaačtyřicetiletému učiteli Samuelu Patymu, který se svými studenty rozebíral karikatury proroka Mohameda v satirickém týdeníku Charlie Hebdo, se nejen ve Francii opět rozproudila debata o svobodě slova.
Zatímco francouzský národ truchlil a uctíval památku svobodomyslného učitele, tisíce muslimů ve světě volaly po bojkotu francouzských výrobků. Vadila jim slova prezidenta Emmanuela Macrona, který právo na zveřejňování karikatur náboženských představitelů hájil.
Ve čtvrtek přišel ale další útok. Jednadvacetiletý migrant z Tuniska bestiálním způsobem zavraždil tři Francouze v Nice, z toho dvě ženy, přičemž jedné z nich téměř uřízl hlavu. Francouzský prezident ale opět odmítl kapitulovat a zopakoval, že nerezignuje na hodnoty, na kterých liberální Francie stojí. Macron chce v zemi podle svých slov pouze takový islám, který je „osvícený”.
Francie v reakci na čtvrteční teroristický útok posílila bezpečnost a nasadila do ulic více policistů.
Navzdory vraždám demonstrovali proti Macronovi
Tisíce lidí v muslimském světě se tak opět vydaly demonstrovat. Ne proti vraždám spáchaným muslimy, nýbrž proti Macronovi. V Afghánistánu naštvaní občané dokonce zapálili francouzskou vlajku. Podle agentury Reuters byly nepokoje také v Indii, Indonésii a Bangladéši, kde francouzského prezidenta označili za „největšího teroristu na světě”.

Protesty v Bangladéši
„Macron podňěcuje islamofobii,” řekl agentuře jeden z bangladéšských demonstrantů Akramul Haq. „Nerozumí moci, kterou islám má. Muslimský svět tohle nenechá jen tak být,” dodal.
Někteří další protestující přinesli na akci hadrové panáky a fotky Macrona, které následně zapálili.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil svůj francouzský protějšek za „mentálně narušeného” člověka a pohrozil, že bude bojkovat francouzské produkty.