Článek
Čtyřicátnice Janová v roce 2019 donutila svou jednadvacetiletou dceru Ruqiu Haidariovou vdát se za šestadvacetiletého Mohammada Aliho Halimiho. Ten Ruqii následně zavraždil, za což si nyní odpykává doživotí. Za svou dceru matka od jejího budoucího vraha obdržela „malý poplatek“, uvádí BBC.
Janová a jejích pět dětí přišly do australského státu Victoria v roce 2013 z Afghánistánu, kde rodina patřící k šíitské menšině Hazárů čelila silné perzekuci ze strany Tálibánu. Její právníci u soudu uvedli, že kvůli osudu své dcery trpí přetrvávajícím smutkem, ale také stále trvá na své nevině.
Od obžaloby soudkyně Fran Dalzielová naopak vyslechla, že matka hrála ve svolení zavražděné ke sňatku klíčovou roli. Haidariová totiž nejdříve vstoupila do neoficiálního náboženského manželství již v patnácti letech, ale poté, co tento sňatek po dvou letech skončil, se chtěla znovu vdát nejdříve v sedmadvaceti letech. „Chtěla studovat a získat zaměstnání,“ shrnula závěrem poznatky soudu Dalzielová.
Operace Suverénní hranice. Rázná Austrálie radikálně srazila počet připlouvajících migrantů
Sňatek, s nímž nakonec Haidariová po nátlaku ze strany matky souhlasila a jenž trval pouhých šest týdnů, než Halimi svou ženu zavraždil, byl násilný po celou dobu. Konstatoval to soud, který vraha v roce 2021 poslal do vězení na doživotí. Konkrétně měl pachatel svou novomanželku pravidelně násilím nutit k výkonu „domácích povinností“.
Zneužila pozice matky
Janová si podle soudkyně možná myslela, že koná pro dobro své dcery, ale přitom opakovaně ignorovala její přání, „zneužila“ své moci z pozice matky a na Ruqiu vyvíjela „nesnesitelný nátlak“. „Věděla, že nepřistoupení k manželství by způsobilo pochyby o vás a zbytku rodiny. Obávala se tedy nejen vašeho hněvu, ale i o vaše postavení v komunitě,“ řekla odsouzené Dalzielová.
Matka zavražděné od soudu obdržela tříletý trest odnětí svobody, z nějž si musí minimálně rok odpykat ve vězení, načež může zbytek trestu strávit uvnitř své komunity. Následně odmítala od soudu odejít a svému advokátovi podle místních médií řekla, že rozsudek odmítá.
Janová je první osobou odsouzenou na základě australských zákonů proti sňatkům z donucení zavedených v roce 2013. Nejvyšším možným trestem za tento čin je sedm let odnětí svobody. Na rozsudek momentálně čeká několik dalších případů, přičemž podle generálního prokurátora Marka Dreyfuse jsou sňatky z donucení „nejčastěji hlášeným otrokářským zločinem“ v Austrálii. Za poslední dva kalendářní roky australská federální policie zaznamenala devadesát nahlášených případů tohoto činu.