Článek
"Vrchní velitel armády vyhlásil výjimečný stav a prozatímní ústavní pořádek," oznámil hlasatel zpráv z televizní obrazovky. Svůj krok šéf státu zdůvodnil stoupajícím počtem násilných útoků extremistů v zemi a vměšováním členů justice do politiky.
Pákistán se dostal do nebezpečného bodu a prochází vnitřní krizí," řekl Mušaraf v televizním projevu vysílaném několik hodin po vyhlášení výjimečného stavu. Mušaraf nadále zastává kromě prezidentské funkce také post vrchního velitele pákistánských ozbrojených sil.
Pákistánské ozbrojené složky se mezitím rozmístily uvnitř státních televizních a rozhlasových stanic, oznámila agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.
Auto pákistánské policie před vjezdem do rozhlasu. Foto REUTERS/Akram Shahid
Výjimečný stav má Mušarafovi pomoci čelit rostoucímu násilí a politickému napětí. Od léta čelí země vlně atentátů. Terčem jednoho byla i bývalá premiéra Bénazír Bhuttová. Podařilo se jí vyváznout, ale při útoku zahynulo přes 130 lidí. Od července bylo při násilnostech spojených s islámskými ozbrojenci zabito téměř 800 lidí a policie zaznamenala nejméně 23 sebevražedných pumových útoků.
Při hranicích s Afghánistánem pákistánské ozbrojené složky svádějí těžké boje s kmeny, které podporují afghánské fundamentalistické hnutí Tálibán. Radikálové se uchylují k útokům od července, kdy vláda vojensky zasáhla proti fundamentalistům z islámábádské Červené mešity.
Sporné znovuzvolení Mušarafa
Země navíc prožívá politickou krizi. Mušaraf sice byl znovu zvolen prezidentem, ale Nejvyšší soud ještě musí rozhodnout, zda volba byla ústavní. Mušaraf hned po vyhlášení výjimečného stavu předsedu nejvyššího soudu odvolal.
Parvíz Mušaraf. Foto ČTK/AP
Předseda pákistánského nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí a osm dalších soudců odmítlo schválit prozatímní ústavní pořádek vyhlášený prezidentem. Čaudhrímu bylo posléze sděleno, že "jeho služby nejsou nadále vyžadovány", oznámila agentura Reuters s odvoláním na soukromé televizní stanice.
Milice střeží ulice Islámabádu Foto REUTERS/Faisal Mahmood
Předseda nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí a osm dalších soudců odmítlo prozatímní ústavní pořádek vyhlášený prezidentem schválit a Čaudhrímu bylo posléze sděleno, že "jeho služby nejsou nadále vyžadovány". Podle státní televize již byl jmenován nový předseda nejvyššího soudu.
Spekulace o tom, že by se prezident Mušaraf mohl uchýlit k vyhlášení výjimečného stavu či stanného práva, kolovaly v Pákistánu od prezidentských voleb, v nichž na začátku října Mušaraf obhájil svůj mandát.