Článek
"Bylo rozhodnuto, že volby budou v únoru," řekl prokurátor Málík Muhammad Qájum. "Výjimečný stav bude odvolán do jednoho nebo dvou měsíců," dodal.
Stalo se tak několik hodin poté, co Bush požádal telefonicky Mušarafa, aby zachoval lednové volební datum pro volby a opustil post vrchního velitele ozbrojených sil.
Mušaraf byl v říjnu znovu zvolen prezidentem Pákistánu, zároveň je také v čele armády. Právě tuto dvojí funkci kritizuje opozice.
Podle místní televize Mušaraf obnovil svůj slib, že odstoupí z čela ozbrojených sil předtím, než složí přísahu do funkce prezidenta. Žádné konkrétní datum ale neuvedl.
Pákistánské ministerstvo má jinou verzi
Bush uvedl, že předal Mušarafovi "velmi jednoduchý a pochopitelný" vzkaz. "A to je: Spojené státy chtějí, abyste vyhlásil volby v plánovaném termínu a vysvlékl uniformu," vysvětlil.
Pákistánské ministerstvo zahraničí ale přišlo s odlišnou verzí. Podle něj Bush "ocenil vedoucí roli Parvíze Mušarafa a pákistanskou kritickou roli v boji proti terorismu a extremismu, jež jsou hrozbou nejen pro Pákistán, ale i pro celý svět".
Ministerstvo připustilo, že Bush "se zmínil o obavách USA ohledně návratu k civilnímu demokratickému způsobu vlády a konání voleb v termínu původně plánovaném prezidentem." Dodalo ale, že prezident USA "prokázal pochopení, když ho prezident (Mušaraf) informoval o závažných okolnostech, které vedly k vyhlášení výjimečného stavu v zemi."
Stovky zatčených
Strana bývalé pákistánské premiérky a současné opoziční vůdkyně Bénazír Bhuttové mezitím uvedla, že policie přes noc zadržela na 800 jejích přívrženců.
"(Policisté) přes noc podnikli razie v domovech našich přívrženců v Paňdžábu. Počet zatčených už jde do tisíců," uvedl ve čtvrtek mluvčí Pákistánské lidové strany (PPP).
Policie však podle AFP toto tvrzení odmítla. Bhuttová ve čtvrtek oznámila, že stoupenci opozice uskuteční 9. a 13. listopadu protestní pochody proti režimu Mušarafa, pokud prezident do pátku nezruší výjimečný stav v zemi a nevzdá se své funkce vrchního velitele ozbrojených sil. Policie však opozici opakovaně varovala, že žádná veřejná shromáždění nepovolí.
Negroponte: Musíme stát za Mušarafem
Mušaraf minulou sobotu vyhlásil v zemi výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy, což odůvodnil množícími se teroristickými útoky a vměšováním justice do politiky. Zbavil funkce řadu nezávisle smýšlejících soudců, omezil činnost soukromých médií a dal úřadům rozsáhlé pravomoci k potlačení disentu. Opoziční skupiny již počátkem týdne oznámily, že zatčeno bylo již více než 3 500 lidí, úřady přiznávají 2 500 zadržených.
Náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte však před Kongresem ve středu prohlásil, že USA nemají jinou možnost, než dál stát po boku Pákistánu, který je významným spojencem v boji proti terorismu. Negroponte rovněž varoval před případnými škrty ve finanční pomoci Pákistánu, protože by prý této zemi vyslaly negativní signál.