Článek
Evropská unie v reakci v sobotu vyjádřila znepokojení nad "údajnými nesrovnalostmi", zprávami o neúplné účasti a nedostatkem transparentnosti v rámci voleb.
Mugabe je prezidentem jihoafrické země od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1980. V prvním kole středečních voleb dostal 61 procent hlasů a jeho strana si v parlamentu zajistila dvoutřetinovou většinu. Umožňuje jí to tak změnit ústavu, jejíž poměrně liberální znění teprve v březnu schválili Zimbabwané v referendu.
Premiér vyhlásil bojkot
Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) mělo dosud v dolní komoře parlamentu většinu. Premiér tvrdí, že jeho strana středeční parlamentní volby vyhrála, Mugabeho strana je ale ukradla.
"Nebudeme se podílet na vládních institucích," uvedl dnes Tsvangirai po krizovém jednání špiček jeho strany. Zimbabwany vyzval, aby s vládou vzešlou z voleb odmítli spolupracovat. Zároveň sdělil, že MDC použije všechny právní prostředky k tomu, aby jejich výsledek ve prospěch Mugabeho strany zpochybnila.
Po volbách před pěti lety, po kterých se v zemi rozhořelo násilí, obě strany vytvořily vládu národní jednoty. Podle nynějšího Tsvangiraiova sdělení se však jihoafrická země dostala do ústavní krize a MDC již déle s Mugabeho stranou ZANU-PF nebude jednat.