Článek
„Jsem přesvědčen, že realizace takových projektů, jako je výuka ruského jazyka a zavádění vysokých vzdělávacích standardů naší země, se stane základem pro budoucí vzájemně prospěšnou a rovnoprávnou spolupráci,“ nechal se slyšet Putin.
„V osmadvaceti afrických státech byl zahájen projekt zaměřený na vytváření středisek otevřeného vzdělávání pedagogů a vychovatelů předškolních zařízení, základních a středních škol. Plánujeme za tímto účelem také zvýšit počet přijatých studentů z afrických zemí na ruských vysokých školách pedagogického zaměření,“ prohlásil dále Putin.
Podle Lidie Malyginové, profesorky Moskevské státní univerzity, je Rusko takto aktivní například v Alžírsku, Ghaně, Zimbabwe, na Madagaskaru, v Ugandě či v Jihoafrické republice.
Pokud Ukrajinci uspějí, sáhneme po jaderné zbrani, hrozí opět Medvěděv
„Počínaje rokem 2024 se afričtí partneři mohou zapojit do aktivit Mezinárodní organizace ruského jazyka, která sdružuje země, v nichž se ruský jazyk vyučuje a kde je zájem o ruskou kulturu,“ uvedlo ruské ministerstvo školství.
Ruština jako politický nástroj už za Bokassy
Počínaje školním rokem 2022/2023 je ruština z rozhodnutí středoafrického prezidenta Faustina-Archangeho Touadéry povinným vyučovacím předmětem například na univerzitách ve Středoafrické republice, studenti tam ale studují také francouzštinu, španělštinu a čínštinu, psala dříve Agence Ecofin.
Ruština se už ve Středoafrické republice vyučovala za diktátora Jeana-Bédela Bokassy, po jeho pádu byl tento východoslovanský jazyk z osnov vyškrtnut.