Hlavní obsah

Mezinárodní trestní tribunál je v ohrožení, varuje jeho předsedkyně

Mezinárodní trestní tribunál (ICC) je v ohrožení, řekla v pondělí na konferenci jeho členů předsedkyně tribunálu Tomoko Akaneová. Naznačila, že jej ohrožují Rusko a USA. Rusko totiž na hlavního prokurátora soudu Karima Khana jako odvetu za zatykač na Vladimira Putina vydalo vlastní zatykač. Americká Sněmovna reprezentantů zase schválila návrh sankcí na ICC kvůli zatykačům na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jo’ava Gallanta.

Foto: Profimedia.cz

Předsedkyně ICC Tomoko Akaneová

Článek

„Tribunál čelí útokům se záměrem podrýt jeho legitimitu, schopnost vykonávat spravedlnost a realizovat mezinárodní právo a základní práva; donucovacím prostředkům, výhružkám, nátlaku a sabotážím. Další stálý člen Rady bezpečnosti OSN mu hrozí drakonickými ekonomickými sankcemi, jako by byl teroristická organizace. Tyto kroky by operace tribunálu ve všech situacích a případech rapidně podryly a ohrozily jeho existenci,“ řekla v pondělí Akaneová.

Podobně se ve svém projevu na konferenci vyjádřil i prokurátor Khan. „Čelíme bezprecedentním výzvám. Občanská společnost, oběti, přeživší i lidstvo jako takové mají podle mě bezprecedentní očekávání,“ uvedl Khan.

Ačkoliv Spojené státy nejsou členem tribunálu, jakožto finanční velmoc s největší armádou světa mohou ICC oslabit diplomaticky, politicky či finančními sankcemi vůči zaměstnancům soudu, uvádí agentura Reuters. Tyto snahy ale Akaneová silně odsoudila. „Rázně odmítáme snahy politizovat naši funkci. Vždy jsme se řídili a za všech okolností se vždy budeme řídit jen zákonem,“ prohlásila.

Izrael se odvolal proti zatykači na Netanjahua

Domácí

ICC vznikl v roce 2002 za účelem soudit pachatele válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, genocidy a zločinů agrese v případech, kdy toho členské státy buď nejsou schopné, nebo to nechtějí dělat.

Vydání zatykače na Netanjahua v souvislosti s izraelskými operacemi v Gaze je prvním případem, kdy se soud postavil proti stávajícímu politickému lídrovi spojence západních velmocí. Proto panují pochyby, zda by jej členské státy tribunálu zatkly, kdyby zamířil na jejich území. Francie uvedla, že má formu imunity, Itálie tvrdí, že by imunitu mohl mít, Německo a Velká Británie se k této otázce odmítají vyjádřit a Nizozemsko, kde ICC sídlí, prohlásilo, že by Netanjahuovi návštěva země za určitých podmínek mohla být umožněna.

Podle profesora mezinárodního práva na nizozemské Open University Sergeje Vasilijeva to, že si členové začnou vybírat, které zatykače tribunálu vyslyší, představuje „velmi nebezpečnou eskalaci, krok k rozpadu celého statutárního systému ICC“.

„Otázkou nyní je, jak vážně státy respektují rozhodnutí soudu i v situacích, kdy se jim nelíbí,“ uvedl Vasilijev.

Hlavní prokurátor ICC žádá o vydání zatykače na hlavu barmské vojenské junty

Svět

Výběr článků

Načítám