Článek
Nášivky, jež zobrazují černého medvěda s tchajwanskou vlajkou, jak dává pěstí Medvídkovi Pú, se na ostrově prodávají již od loňska, ale velkou pozornost vzbudily až v sobotu. Místní tisková agentura totiž zveřejnila fotografii vojenského pilota při kontrole stíhačky, který měl tuto nášivku na rukávu.
Za nášivkou stojí Alec Hsu, jenž ji prodává ve svém obchodě, a v posledních pár dnech zaznamenal prudký nárůst poptávky. „Chtěl jsem podpořit morálku našich vojáků,“ osvětlil Hsu motivaci, která ho k návrhu nášivky vedla. A doplnil, že mezi jeho zákazníky patří jak příslušníci armády, tak civilisté.
Černý medvěd je na Tchaj-wanu ohroženým druhem, a tak velmi dobře symbolizuje boj proti útlaku ze strany většího a silnějšího protivníka. Čína si totiž Tchaj-wan nárokuje jako své území.
Taiwan's black bear vs. Winnie the Pooh This military patch spotted on an air force service member caught attention online as China conducts live military exercises around Taiwan.
Posted by TaiwanPlus News on Monday, April 10, 2023
Téma je v současnosti o to žhavější, že vedení pevninské Číny se netají plány na vojenské ovládnutí Tchaj-wanu a čínská armáda nedávno ve vodách kolem ostrova prováděla vojenské cvičení. Čím dál častěji se také blízko Tchaj-wanu objevují čínské vojenské letouny, připomíná web The Guardian.
Peking hrozí vojenským zásahem, pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost. Ten funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.
K napětí nepřispěla ani nedávná návštěva tchajwanské prezidentky ve Spojených státech a různé „nevinné provokace“ přicházejí i ze strany Číny. Vrchní velení čínské armády tak například zveřejnilo video ze zmíněného cvičení podbarvené optimistickou hudbou, jež mířilo na obyvatele ostrova. Vyskytují se v něm totiž některé tradiční čínské znaky, které se na Tchaj-wanu stále používají, ale v pevninské Číně již nikoliv.
K nášivkám se vyjádřily i oficiální tchajwanské kruhy. „Kde se dají sehnat? Bude to určitě prodejní hit!“ napsalo například na Twitteru tchajwanské velvyslanectví v USA. A pochopení pro ně má i tchajwanská armáda, přestože nejsou oficiální součástí uniforem. Letectvo tak v prohlášení uvedlo, že nášivky nijak nepodporuje, ale „zachovává si otevřený postoj ke všemu, co zvyšuje morálku“.