Článek
V Porto Alegru, hlavním městě nejjižnějšího brazilského státu, záplavy odřízly od zbytku světa více než milion lidí. Pět ze šesti městských čističek vody je mimo provoz, okolo 80 % obyvatel města proto nemá přístup k pitné vodě. Podle odhadů přišlo o domov až 155 tisíc lidí, informuje BBC a agentura Reuters.
Jedna z žen bydlící v hlavním měst uvedla, že lidé zde „nikdy nic podobného nezažili“. „Jsou tu tisíce lidí, kteří přišli o své domy. Teď ještě nemáme nikde vodu,“ uvedla pro BBC.
Práci humanitárních a záchranných týmů navíc ztěžují zločinecké skupiny, které využily situace a kradou čluny a vykrádají nezničené domy.
Za poslední rok zasáhly záplavy největší jihoamerickou zemi už počtvrté. Předchozí tři si dohromady vyžádaly 75 životů. Ty nynější na jihu země jsou zdaleka nejničivější.
Podle Brazilské geologické služby jsou dokonce silnější než památná potopa z roku 1941. Na některých místech pak hladina vody dosáhla nejvýš od počátku 150 let starých záznamů.
Místní guvernér ve středu varoval, že přívalové deště, které prozatím ustaly, mají tento týden pokračovat. Klimatologové přičítají extrémní srážky v Rio Grande do Sul souběhu vícero jevů.
Jednak vlny veder způsobené jevem El Niño, který ohřívá vody Pacifiku a přináší déšť do jižní Brazílie, dále slabší studené fronty s deštěm a vichřicí přicházející z Antarktidy a nakonec neobvyklé teplo v Atlantiku, které rovněž zvyšuje vlhkost, informovala agentura Reuters.
Co je El Niño?
Jevy El Niňo a La Niňa jsou protikladné klimatické jevy, které se střídají, přičemž v mezidobích nemusí působit ani jeden z nich. El Niňo je teplá fáze souhrnného jevu El Niňo – Jižní oscilace (ENSO), La Niňa je chladnou fází ENSO. Tento klimatický jev je vyvolaný vzájemným působením mezi atmosférou a Tichým oceánem, během něhož teplý proud z rovníkových oblastí ovlivňuje počasí na celém světě.
El Niño obecně způsobuje sušší podmínky v Austrálii a jihovýchodní Asii a vlhčí a teplejší podmínky v Americe.