Článek
„Turisté táboří venku (před letištěm) a snaží se dostat ze země. Jen málokdo je ochotný zůstat,“ hlásil z místa reportér stanice France24. Fronty dovolenkářů, kteří narychlo opouštěli zemětřesením postiženou zemi, byly vidět nejen v Marrákeši, ale na dalších marockých letištích, informoval web britského listu Daily Mail s dodatkem, že samotné letecké spojení podle všeho fungovalo normálně.
Podstatně hůř je na tom řada Maročanů, kteří se po pátečním zemětřesení buď nemají kam vrátit, nebo se do stále stojících domovů bojí chodit, protože není jasné, nakolik jsou nyní stabilní. Na Džámi al-Faná, hlavním náměstí starého Marrákeše, nocovaly podle France24 stovky lidí. „Panují velké obavy z dalších otřesů,“ hlásila stanice.
Mezi těmi, kdo nocují na ulici už druhou noc, je například jednapadesátiletý Mohammed Ajat Elhaj, který i s rodinou opustil svůj domov poté, co po pátečním zemětřesení objevil prasklinky na zdech. „Nemůžu tam spát. Prosím úřady, aby mi pomohly a poslaly experta, který by mohl posoudit, jestli se do domu můžu vrátit, nebo ne,“ řekl agentuře Reuters poté, co s rodinou strávil druhou noc na ulicích Marrákeše.
Race to leave #Morocco: Huge queues form outside Marrakesh airport as tourists scramble to return home after devastating 6.8 magnitude #earthquake left more than 2,000 dead https://t.co/fZ0oA7lHzP
— Zak Alaoui (@zaklee1_) September 10, 2023
Ničivé zemětřesení o síle až 7,2 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo jihozápad Maroka v pátek v noci. Ačkoliv většina obětí a materiálních škod je podle prvních údajů spíše na venkově, otřesy poničily i historickou část Marrákeše, která je na seznamu UNESCO. Epicentrum otřesů bylo v pohoří Vysoký Atlas jižně od Marrákeše. Horská oblast však byla kvůli neprůjezdným silnicím těžko přístupná a celkový rozsah katastrofy byl tak krátce po zemětřesení neznámý.