Článek
Na místě je Mandelova rodina. Mezi pozvanými jsou britský princ Charles, americký reverend Jesse Jackson a několik afrických státníků. Brzo ráno do Qunu dorazil také arcibiskup Desmond Tutu, který byl Mandelovým druhem v boji proti apartheidu. [celá zpráva]
K obřadu rakev zabalenou do státní vlajky přivezli na lafetě vojáci, mezi nimiž byli nejvyšší důstojníci. Rakev položili ve stanu postaveném pro tento účel.
Ceremoniál, při němž těsně u rakve seděli Mandelovi nejbližší, začal zpěvem státní hymny a pokračoval metodistickým obřadem. V čele stanu bylo vyvýšené řečniště olemované dvěma řadami vysokých bílých svící, za nimi uprostřed pak portrét usmívajícího se Mandely.
Obyčejní lidé a státníci se s prvním černošským prezidentem JAR loučili tento týden v Johannesburgu a v hlavním městě Pretorii. V Qunu pak převládla atmosféra intimního vzpomínání na Mandelův život a byly také provedeny kmenové rituály.
Nelson Mandela |
---|
Nelson Rolihlahla Mandela se narodil v roce 1918 ve vesnici Qunu v Transkei. Jeho otec byl náčelníkem kmene Tembu. Po absolvování střední misijní školy se pustil do studia umění na černošské univerzitě ve Fort Hare, ale už jako student se bouřil proti režimu bílých.V 25 letech se připojil k Africkému národnímu kongresu a boji proti apartheidu. V polovině 50. let byl poprvé obviněn z velezrady, první odsouzení ale přišlo až na počátku 60. let. V roce 1964 byl znovu obžalován a odsouzen na doživotí. Věznili ho až do roku 1990. O čtyři roky později se stal jihoafrickým prezidentem, když o rok dříve obdržel Nobelovu cenu za mír. V roce 2004 se z veřejného života stáhl a ukazoval se jen vzácně, naposledy během fotbalového šampionátu v JAR před třemi lety. |