Článek
Ústřední volební komise prohlásila Madura zvoleným prezidentem na třetí šestileté období, od roku 2025 do roku 2031. Podle komise získal Maduro po sečtení 80 procent okrsků 51 procent hlasů, kdežto González Urrutia 44 procent.
Opozice naproti tomu uvedla, že může doložit jasné vítězství svého kandidáta. „Míříme k demokracii, 25 let je dost. Je načase, aby odešli,“ prohlásila podle agentury Reuters šéfka kampaně Machadové Magalli Medaová v narážce na čtvrtstoletí vlády levicových autoritářů zahájené Madurovým předchůdcem Hugem Chávezem.
Opozice tvrdí, že se chystá zveřejnit záznamy o hlasování z volebních místností a vyzvala své stoupence, aby se v úterý odpoledne místního času (večer SELČ) shromáždili k pokojným oslavám opozičního vítězství. Podle Reuters bylo však některým jejím pozorovatelům znemožněno záznamy pořídit a opozice nemá záznamy zdaleka kompletní.
Venezuelský volební úřad označil Madura za vítěze prezidentských voleb
Maduro v pondělí obvinil opozici ze „lží a manipulací“. Předvolební průzkumy dávaly výrazný náskok až desítek procentních bodů opozičnímu kandidátovi.
K přezkoumání výsledků vyzvalo Caracas devět zemí Latinské Ameriky, které zároveň na středu svolaly zasedání rady Organizace amerických států (OAS), jež sdružuje tři desítky amerických zemí včetně Spojených států. Bílý dům uvedl, že má obavy, zda oznámený výsledek odráží vůli venezuelského lidu. Ke zveřejnění kompletních výsledků vyzvaly další země jako Německo, Španělsko či Brazílie.
Tisíce obyvatel Venezuely vyrazily v pondělí navečer protestovat proti tomu, že se podle nich Maduro snaží „ukrást volby“. Policie proti části demonstrantů nasadila slzný plyn.
Skupina opozičních představitelů, která kvůli obavám ze zatčení dlouhodobě pobývá na argentinském velvyslanectví v Caracasu, v pondělí večer uvedla, že se k nim snažily proniknout venezuelské bezpečnostní složky.