Článek
Podle sdělení malijské armády si pondělní střet u města Tabankort vyžádal značné ztráty v podobě „24 mrtvých, 29 zraněných a velkých materiálních škod“. Armáda dodala, že bylo zabito 17 útočníků a podařilo se zadržet stovky podezřelých, kteří skončili v rukou nigerských vojáků. Ti byli zajati při protiútoku, který byl podniknut ve spolupráci s Francií a Nigerem.
Armáda zveřejnila snímky zničených motocyklů, na nichž přijeli útočníci, a uvedla, že jich zlikvidovala 70.
Úřady neuvedly, kdo útočil, v oblasti operují jak pobočky Islámského státu, který se přihlásil k útoku z počátku listopadu s 54 mrtvými, tak Al-Káidy. Destabilizují oblast mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso.
K útoku v Mali s 54 mrtvými se přihlásil Islámský stát
Stahování vojáků z odlehlých postů
Mali však není schopné hrozbě čelit a jeho armáda vyklízí pozice. Z města Labezanga obklopeného na severu země pouští bylo staženo 60 vojáků, kteří se přemístili na základnu blíže k centru země. Ta je ale vzdálená dalších 100 km od Labezangy.
„Není tu žádná armáda. Ve vesnici nezůstal žádný policista,“ uvedl jeden z obyvatel města považovaného na poslední hranici před radikály. „Lidé jsou klidní, ale byli jsme ponecháni v nejistotě na milost,“ dodal.
Při útoku radikálů zahynulo 25 malijských vojáků
Vojáci také opustili obec Andraboukane v oblasti Menaka, kde není ani mobilní signál. Tam už odchod vojáků vyvolal paniku obyvatel, kteří se bojí opakování situace z roku 2012, kdy islámští radikálové ovládli města na severovýchodě země a táhli na Bamako. Zastavila je až francouzská intervence.
Prezident Ibrahim Boubacar Keita čelí poklesu morálky v armádě. Tento měsíc slíbil, že se situace vojáků zlepší. Současně ale požadoval aktivnější roli vojáků při boji s radikály.